Zgodnie z przepisami prawa oświatowego zadania związane z przeprowadzeniem rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych są podzielone między organem prowadzącym, dyrektorem przedszkola lub szkoły podstawowej oraz komisją rekrutacyjną. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji w 2024 r. krok po kroku i poznaj odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Coraz więcej organów prowadzących publiczne przedszkola decyduje się na wprowadzenie tzw. kryterium szczepienia w postępowaniu rekrutacyjnym. Sama możliwość stosowania tego kryterium na drugim etapie postępowania nie budzi już większych wątpliwości. Problematyczna jest natomiast kwestia potwierdzenia spełniania tego szczepienia. Jak udowodnić szczepienie w rekrutacji do przedszkola? Czy można żądać zaświadczenia lekarskiego? Sprawdź, jak kwestię tę rozstrzygnął sąd administracyjny.
Przeczytaj również:
Nabór do przedszkola publicznego, w zależności od liczby kandydatów, może zakończyć się po jednym lub dwóch etapach. W etapie pierwszym komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę tzw. kryteria ustawowe, w etapie drugim – tzw. kryteria samorządowe. Na poświadczenie spełniania kryteriów w obu kategoriach powinny być dokumenty dołączone do wniosku. Jakie dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów w rekrutacji do przedszkola weźmie pod uwagę komisja? Sprawdź.
Ustawodawca określił kryteria brane pod uwagę podczas rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a także upoważnił organ prowadzący do wskazania dodatkowych kryteriów branych pod uwagę na drugim etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie dokumenty rodzice kandydatów powinni dołączyć do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, aby potwierdzić ich spełnienie.
Przeczytaj aktualny artykuł:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał za zgodną z prawem uchwałę Rady Miasta Częstochowy przewidująca przyznawanie dodatkowych punktów rekrutacyjnych dzieciom poddawanym obowiązkowym szczepieniom. Czy oznacza to, że szczepione dzieci będą dodatkowo premiowane, a tym samym – będą miały większą szansę na miejsce w wybranym przez rodziców publicznym przedszkolu?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.