Przepisy dotyczące dokumentowania pracy specjalistów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach zostały sformułowane w bardzo ogólny sposób. Z jednej strony ułatwia to pracę, ponieważ nauczyciele mogą tworzyć dokumentację dostosowaną do preferowanego modelu pracy. Z drugiej jednak pojawia się ryzyko niedopełnienia obowiązków, a przez to stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli. W artykule omówione zostały regulacje dotyczące prowadzenia dzienników zajęć oraz indywidualnej teczki uczniów. Przekonaj się jak powinna wyglądać prawidłowo prowadzona dokumentacja nauczyciela specjalisty.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym oraz pomocą psychologiczno-pedagogiczną przechowuje się dokumenty wskazane w przepisach dokumenty. O ile nie jest zabronione gromadzenie w niej również kart pracy, o tyle nie jest to obowiązkowe. Dowiedz się, czy nauczyciel może zdecydować o gromadzeniu kart pracy w indywidualnej teczce i sprawdź, jakie korzyści dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą z tego wynikać.
Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowywana jest w teczce ucznia. Czy taką teczkę należy założyć także dla uczniów, którzy nie posiadają opinii? Co, jeżeli mimo to uczestniczą w dodatkowych zajęciach? Sprawdź, jak prowadzić dokumentację pomocy i pracy z uczniem objętym wsparciem. Upewnij się, że prowadzisz ją prawidłowo.
Przepisy prawa oświatowego nie określają katalogu dokumentów, które należy przechowywać w indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Często do takich teczek trafiają wszystkie dokumenty wytwarzane w związku z kształceniem. Nie zawsze jest to uzasadnione. Przykładowo, w indywidualnej teczce ucznia nie trzeba przechowywać sprawdzianów oraz materiałów z poszczególnych zajęć.
Pobierz również:
Pobierz praktyczny wykaz dokumentów, które należy gromadzić w indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym lub pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Wykaz podzielono na obszary działań kierowanych do dziecka i jego rodziców.
Przeczytaj również:
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.