Ciąża to niezależnie od wieku i doświadczenia życiowego duże wyzwanie emocjonalne. Oczekiwaniu na dziecko towarzyszy często spora dawka niepokoju i wewnętrznych sprzeczności. Debiutujący rodzic wypływa na zupełnie nieznane wody, potrzebuje wsparcia bliskich i przestrzeni do tego, by zaadaptować się do nowego świata. Okres dorastania to czas, w którym z natury panują chaos, niepokój. Niezwykle zmienne są zarówno myśli o sobie, jak i uczucia względem świata. To moment budowania tożsamości, sprawdzania jakim się jest i jakim się chce być. Co się stanie, gdy nałożą się na siebie emocjonalne doświadczenia związane z ciążą i dorastaniem? Gdy rodzicami zostają nastolatki? Dowiedz się, jakiego wsparcia szkoła może i powinna udzielić uczennicy w ciąży.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Uczennica w ciąży może korzystać z różnych form pomocy organizowanych w szkole. Dyrektor i wychowawca nie powinni ograniczać jej dostępu do korzystania z praw przewidzianych w przepisach. Pobierz procedurę postępowania w przypadku ciąży uczennicy. Możesz wybrać procedurę dotyczącą uczennicy pełnoletniej lub procedurę dotyczącą uczennicy niepełnoletniej.
Przeczytaj również:
Szkoła ma obowiązek udzielenia pomocy uczennicom spodziewającym się dziecka. Nie tylko tym realizującym obowiązek szkolny, ale również pełnoletnim. Niebagatelną rolę w pomocy i wsparciu uczennicy ma do spełnienia wychowawca klasy. Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami i dowiedz się, jakie prawa przysługują nastolatce w ciąży. Na portalu znajdziesz również praktyczne procedury postępowania w przypadku ciąży uczennicy.
Pobierz aktualne wzory procedur:
Powzięcie informacji o tym, że uczennica zaszła w ciążę nakłada na szkołę szereg obowiązków. Zapoznaj się z procedurami postępowania w odniesieniu do pełnoletniej i niepełnoletniej uczennicy w ciąży.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.