Pełnienie funkcji mentora przez nauczyciela w trakcie stażu – czy zmienić plan rozwoju zawodowego?

Autor: Anna Król

Dodano: 28 lutego 2023
Pytanie: Nauczyciel odbywa staż na stopień nauczyciela dyplomowanego (rozpoczęty w 2021 r. stare zasady). Dyrektor szkoły powierzył mu pełnienie funkcji mentora wobec nowo zatrudnionego nauczyciela. Czy pełnienie funkcji mentora przez nauczyciela w trakcie stażu uzasadnia wprowadzenie zmian do planu rozwoju zawodowego?
Odpowiedź: Tak, nauczyciel, któremu powierzono funkcję mentora może dokonać zmian w planie rozwoju zawodowego poszerzając zadania w nim określone o zakres zadań wynikających z pełnionej funkcji. Obowiązek ten nie wynika jednak z przepisów prawa.

Zmiany w planie rozwoju zawodowego po powierzeniu funkcji mentora

Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia MEN z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, w trakcie stażu nauczyciel może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego za zgodą dyrektora szkoły.

Dyrektor szkoły, w terminie 7 dni od dnia przedłożenia zmienionego planu rozwoju zawodowego, zatwierdza ten plan albo zwraca go nauczycielowi do poprawienia wraz z pisemnym zaleceniem wprowadzenia niezbędnych zmian.

Powierzenie nauczycielowi funkcji mentora nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela stanowi istotną zmianę zadań tego nauczyciela. W sprawozdaniu składanym w terminie 7 dni od zakończenia stażu, nauczyciel odnosi się do zadań ujętych w planie rozwoju zawodowego ze wskazaniem efektów tych działań dla nauczyciela jak i szkoły. W związku z tym przyjęcie funkcji mentora nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela powinno zostać odnotowane w planie.,

Nauczycielowi, jak i dyrektorowi szkoły przysługują uprawniania w zakresie wprowadzenia zmian do planu rozwoju zawodowego.

Przeczytaj również:

Anna Król
Dodano: 28 lutego 2023

Autor: Anna Król

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, autorka szeregu publikacji poświęconej tematyce prawa administracyjnego i prawa pracy, współautorka komentarzy do ustawy o systemie oświaty i wielu publikacji z tego zakresu. Wykładowca akademicki, wieloletni pracownik administracji publicznej, w tym organu nadzoru pedagogicznego, zastępca przewodniczącego wspólnej komisji dyscyplinarnej dla członków korpusu służby cywilnej, przez 5 lat pełniła funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli, nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych, od ponad 10 lat prowadzi zajęcia, szkolenia i kursy, współpracując ze szkołami wyższymi i placówkami doskonalenia nauczycieli.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy