Stres w pracy nauczyciela część 1. O stresie, jego istocie, przyczynach i symptomach

Autor: Maria Kazimierczak

Dodano: 18 sierpnia 2020
Stres w pracy nauczyciela. Objawy stresu

Istotą stresu są zakłócenia równowagi między potrzebami a możliwościami ich spełnienia. Zakłócenia te mogą być powodem obniżenia zdolności człowieka do skutecznego działania. Subiektywne postrzeganie wydarzenia przez każdego z nas, nasze myśli i emocje z nim związane, mają znaczący wpływ na nasze działanie. Każdy z nas ma swój sposób reakcji na stres, swoje schematy postępowania. W artykule Stres w pracy nauczyciela w części 1 i 2 podejmiemy próbę odpowiedzi na następujące pytania: Jak doskonalić umiejętność rozpoznawania sygnałów stresu? Jak skutecznie radzić sobie ze stresem – świadomie reagować lub zapobiegać.

Pozostało jeszcze 89 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uwaga, to jest tylko początek artykułu
Aby zobaczyć całość, zaloguj się lub załóż konto.

Uzyskaj dostęp do portalu ePedagogika – czekają na Ciebie:

  • Profesjonalne narzędzia do zajęć specjalistycznych i scenariusze na zajęcia z uczniami, rodzicami i nauczycielami
  • Inspirujące artykuły, które poszerzą Twój warsztat pedagoga
  • Bogata baza porad udzielanych przez psychologów, pedagogów specjalnych i prawników
Uzyskaj dostęp do portalu »

Masz już dostęp?
Zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Dodano: 18 sierpnia 2020

Autor: Maria Kazimierczak

Pedagog, trener warsztatu z umiejętności psychospołecznych z listy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w placówkach oświatowych między innym w: przedszkolu, szkole, Centrum Metodycznym Pomocy Psychologiczno–Pedagogicznej, Ośrodku Rozwoju Edukacji, Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.Ukończyła Szkołę Trenerów Psychologicznych, Studium Pomocy Psychologicznej i Socjoterapii, Szkołę Mediacji, Kurs przygotowujący do superwizowania osób prowadzących zajęcia edukacyjne. Jest realizatorem szkoleń Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel