Zakaz telefonów w szkołach – ustawa u Prezydenta

Dodano: 9 lipca 2026
 Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach podstawowych i przedszkolach uchwalony przez Sejm

Ustawa dotycząca zakazu korzystania z telefonów komórkowych w przedszkolach i szkołach została przyjęta przez Senat bez poprawek i trafi do Prezydenta. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę, nowe przepisy obejmą przedszkola, szkoły podstawowe, a także szkoły ponadpodstawowe. Zmiany będą oznaczały konieczność dostosowania statutów szkół oraz uwzględnienia w działaniach wychowawczo-profilaktycznych zasad higieny cyfrowej.

Zakaz telefonów w szkołach i przedszkolach coraz bliżej

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2026 roku, jeżeli ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta. Głównym założeniem nowelizacji jest ochrona dobrostanu i bezpieczeństwa psychicznego dzieci oraz ograniczenie nadmiernego korzystania przez uczniów z urządzeń elektronicznych.

Smartfony w przedszkolach i szkołach podstawowych

W przedszkolach i szkołach podstawowych wprowadzony ma zostać zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń umożliwiających komunikację na odległość lub rejestrowanie obrazu i dźwięku. Zakaz ma obowiązywać na terenie placówki oraz podczas zajęć edukacyjnych organizowanych poza nią, np. podczas wyjść do kina.

Zakaz nie będzie dotyczył wycieczek szkolnych i pobytu w internacie. W tych przypadkach warunki korzystania z urządzeń szkoła określi w statucie. Zakaz nie obejmie także korzystania poza godzinami zajęć z infrastruktury szkoły lub przedszkola, np. sportowej, udostępnianej mieszkańcom.

Smartfony w szkołach ponadpodstawowych

W szkołach ponadpodstawowych przepisy mają pozostawić społeczności szkolnej większą swobodę. Szkoła będzie mogła wprowadzić całkowity zakaz korzystania z telefonów albo określić w statucie warunki korzystania z takich urządzeń, z uwzględnieniem ustawowych wyjątków.

Wyjątki od zakazu

Nowelizacja przewiduje wyjątki od zakazu. Korzystanie z telefonu lub innego urządzenia będzie możliwe:

  • za zgodą nauczyciela, jeżeli służy to realizacji programu nauczania, sprawdzeniu wiedzy uczniów lub kontaktowi z rodzicem w sytuacji nagłej,
  • na podstawie okresowej zgody dyrektora szkoły, np. ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność lub inne szczególne potrzeby ucznia,
  • w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub mienia.

Ewentualna odmowa wydania zgody przez dyrektora szkoły będzie wymagała pisemnego uzasadnienia.

Depozyty na telefony

Szkoła będzie mogła zorganizować miejsca do przechowywania telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Jeżeli takie miejsca zostaną zapewnione, uczniowie będą zobowiązani do odkładania tam urządzeń.

Miejsca te mają być zorganizowane z poszanowaniem prawa ucznia do prywatności, w szczególności w sposób uniemożliwiający przeglądanie zawartości urządzeń przez osoby nieuprawnione. Szczegółowe zasady będą ustalane przez społeczność szkolną w porozumieniu z rodzicami i nauczycielami oraz po zasięgnięciu opinii uczniów.

Konsekwencje złamania zakazu

W przypadku naruszenia zakazu lub warunków korzystania z urządzeń szkoła będzie mogła zastosować środki przewidziane w przepisach prawa i statucie. Mogą to być w szczególności działania wychowawcze, np. upomnienie lub kontrakt wychowawczy, kary statutowe albo obniżenie oceny zachowania.

Placówki mają mieć czas do końca 2026 r. na zmianę statutów

W toku prac parlamentarnych termin dostosowania statutów szkół do nowych przepisów został wydłużony do 31 grudnia 2026 r. Jeżeli ustawa zostanie podpisana, już od 1 września 2026 r. szkolne programy wychowawczo-profilaktyczne mają być opracowywane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb uczniów w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym Internetu.

Od września 2026 roku planowane jest także wprowadzenie nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. Ma on wspierać działania związane z higieną cyfrową, edukacją medialną i odpowiedzialnym korzystaniem z nowych technologii.

Nowe regulacje, jeżeli wejdą w życie, będą wymagały od szkół nie tylko zmian w statutach, lecz także ustalenia praktycznych zasad korzystania z urządzeń elektronicznych oraz współpracy z rodzicami w zakresie przeciwdziałania cyfrowym uzależnieniom uczniów.

4:42

Wersja audio została wygenerowana z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Źródło:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy