Walka z dezinformacją – rusza ogólnopolska kampania edukacyjna

Dodano: 22 czerwca 2022
Walka z dezinformacją – rusza ogólnopolska kampania edukacyjna

Ze strony internetowej Ministerstw Edukacji i Nauki dowiadujemy się, że rusza ogólnopolska kampania edukacyjna FakeHunter-Edu skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz dorosłej części społeczeństwa. Celem kampanii jest walka z dezinformacją oraz rozwijanie umiejętności krytycznego podejścia do treści publikowanych w mediach społecznościowych i internecie. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjne, scenariusze lekcji oraz ćwiczenia praktyczne.

Konieczna walka z dezinformacją i nieprawdziwymi informacjami

W odpowiedzi na potrzebę walki z dezinformacją realizowana będzie ogólnopolska kampania informacyjna FakeHunter-Edu. W ramach inicjatywy powstały materiały wideo dotyczące fake newsów, scenariusze zajęć oraz ćwiczenia praktyczne przygotowują:

  • Ministerstwo Edukacji i Nauki,
  • GovTech Polska,
  • Instytut Badań Edukacyjnych,
  • Polska Agencja Prasowa.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się:

  • jak świadomie korzystać z mediów społecznościowych,
  • jakie mechanizmy stoją za powstaniem fake newsów,
  • kto i w jakim celu produkuje i dystrybuuje fake newsy,
  • jak sobie radzić z fake newsami.

Najważniejsze cele kampanii, to zwrócenie uwagi na skalę zjawiska dezinformacji oraz pogłębienie wiedzy na tematów fake newsów. Organizatorzy chcą również zaprezentować narzędzia, które pozwolą podejmować świadome i racjonalne decyzje w wirtualnej przestrzeni.

Edukacja jako broń w walce z fake newsami

W walce ze zjawiskiem dezinformacji i rozpowszechnianiem fake newsów kluczową rolę odgrywa edukacja wszystkich grup społecznych i wiekowych rozumiana jako długofalowy proces uczenia się przez całe życie. Niezbędne jest podejmowanie działań ukierunkowanych na rozwój krytycznego myślenia i kompetencji cyfrowych, szczególnie u młodych ludzi. Wiedza o mediach i ich funkcjonowaniu, połączona z analizą dostarczanych treści, a także kształtowanie nawyku weryfikacji autorów i źródeł pozyskiwanych informacji są konieczne, aby dostrzegać potencjalne zagrożenia i wiedzieć, jak wobec nich się zachować.

Zjawisko dezinformacji w sieci przybiera na sile

Użytkownicy mediów społecznościowych i internetu zmagają się ze zjawiskiem tzw. dezinformacji, które rozpowszechniło się na masowa skalę i wciąż przybiera na sile.

Fałszywe wiadomości, tzw. fake newsy, to celowo wprowadzane do obiegu informacyjnego wiadomości w całości lub części nieprawdziwe. Celem ich tworzenia i „wpuszczania do obiegu” jest:

  • doprowadzenie do zmiany postawy lub reakcji wobec aktualnych wydarzeń,
  • wywołanie paniki,
  • destabilizacja systemu,
  • chęć skłócenia lub zszokowania społeczeństwa. 

Fake newsy mogą udawać prawdziwe informacje, treści naukowe, tweety nieistniejących osób lub memy internetowe. Bardzo często rozpowszechniane są za pomocą agresywnych i zautomatyzowanych technik, takich jak boty, sztuczna inteligencja czy trollowanie. 

Selekcji informacji w mediach społecznościowych dokonują sami użytkownicy, komentując i udostępniając wybrane komunikaty (tj. ttóre wcześniej udostępnili ich znajomi lub członkowie tej samej grupy, a więc często osoby bliskie i zaufane). W ten sposób wiadomość ulega wzmocnieniu i zaczyna rozprzestrzeniać się szerzej, niezależnie od pierwotnego źródła i autora.

Młodzi ludzie na bieżąco śledzą informacje udostępniane w mediach społeczności i internecie. Często szybko i bez wcześniejszej weryfikacji przekazują je dalej. Fake newsy rozchodzą się sześć razy szybciej niż informacje prawdziwe. Prawdopodobieństwo ich udostępnienia jest o 70% wyższe niż w odniesieniu do prawdziwych, zweryfikowanych wiadomości.

Zjawisku dezinformacji może przeciwdziałać aktywne społeczeństwo obywatelskie. Kluczowe znaczenie ma budowanie świadomości na temat prawdziwych intencji twórców fake newsów, które ma bezpośredni wpływ na indywidualne i zbiorowe decyzje oraz działania.

Tutaj można zapoznać się z raportami facktcheckingowymi. Dziennikarze serwisu codziennie sprawdzają informacje przesyłane przez internautów, które ich zdaniem mogą być fałszywe. #FakeHunter działa już ponad dwa lata i zweryfikował ponad 2000 fake newsów.

Zjawisko dezinformacji – materiały edukacyjne NASK

Warto dodać, ze także eksperci z NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) opracowali materiały edukacyjne dotyczące zjawiska dezinformacji. Są wśród nich konspekty lekcji dla klas V-VII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Warto sięgnąć po nie właśnie teraz – tuż przed wakacjami.

Materiały przygotowane przez NASK przybliżają najważniejsze pojęcia związane ze zjawiskiem dezinformacji. Zawierają także propozycje praktycznych ćwiczeń oraz pomocy dydaktycznych, które można wykorzystać podczas zajęć z uczniami. 

Scenariusze zajęć zostały przygotowane, aby zwrócić uwagę młodych ludzi na konsekwencje związane z rozpowszechnianiem nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji.

Materiały mają uwagę młodych ludzi na problem dezinformacji w internecie oraz w mediach społecznościowych, a także nauczyć ich, jak weryfikować informacje oraz bronić się przed negatywnymi skutkami fake newsów. 

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki

Tematyka

Sprawdź inne serwisy