Uchwała o kontynuowaniu akcji protestacyjnej podjęta

Dodano: 24 października 2019
Będzie strajk włoski nauzycieli

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął uchwałę ws. kontynuowania protestu. Przypominamy – tym razem nie mamy do czynienia ze strajkiem, ale z tzw. protestem włoskim, a to oznacza, że żaden nauczyciel nie może odmówić wykonywania obowiązków służbowych.

Jak poinformował Prezes ZNP Sławomir Broniarz, w konsekwencji przeprowadzonej ankiety związek zadecydował o kontynuacji akcji protestacyjnej, którą umownie nazwano protestem włoskim. W ankiecie przeprowadzonej we wrześniu 2019 r., 55% badanych opowiedziało się „za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”. Jak wskazuje Broniarz, ma być to protest w obronie godności i prestiżu zawodu nauczyciela, a także podstawowych praw pracowniczych.

Które zadania nie należą do obowiązków nauczycieli?

Związkowcy przypominają: strajk włoski nie umożliwia odstąpienia od wykonywania obowiązków służbowych. Nauczyciele nie będą jednak wykonywać zadań zlecanych przez dyrektora, a niewpisujących się w ich zadania, np.: dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły, spisywanie wyposażenia sali lekcyjnej oraz tych, za które nauczyciele powinni domagać się wynagrodzenia (np. za godziny nadliczbowe przepracowane w czasie kilkudniowej wycieczki szkolnej).

Źródło:

Strona internetowa Związku Nauczycielstwa Polskiego (znp.edu.pl).

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel