Nowe przepisy w sprawie doskonalenia zawodowego nauczycieli miały wejść w życie 1 stycznia 2019 r., jednak weszły dopiero 24 stycznia 2019 r. Rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie dofinansowania doradztwa metodycznego. Sprawdzamy szczegóły.
Rozporządzenie MEN z 18 stycznia 2019 r. reguluje m.in. takie kwestie jak:
a) formy doskonalenia nauczycieli, które mogą być dofinansowywane ze środków wyodrębnianych w budżetach organów prowadzących szkoły na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli,
b) rodzaje kosztów, które mogą być w części lub w całości pokrywane ze środków wyodrębnianych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli,
c) zasady określania form dofinansowania w danej szkole
(§ 2 oraz § 4-7 ww. rozporządzenia).
Z listy form doskonalenia, które mogą być dofinansowane ze środków wyodrębnianych w budżetach organów prowadzących szkoły i placówki usunięta została organizacja i prowadzenie doradztwa metodycznego. Związane jest to ze zmianą – środki na organizację doradztwa metodycznego mają być wyodrębniane w budżetach wojewodów w wysokości proporcjonalnej do liczby nauczycieli zatrudnionych w województwie. Wojewoda ma udzielać JST, prowadzącym placówki doskonalenia nauczycieli zatrudniające doradców metodycznych, dotacji na finansowanie wydatków związanych z zatrudnieniem nauczycieli realizujących zadania doradcy metodycznego.
Przepisy przejściowe umożliwiają finansowanie ze środków wojewody także kosztów obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym JST powierzyła zadania doradcy przed 1 stycznia 2019 r. do końca okresu, na który zostały powierzone (art. 143 ustawy z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw).