W obliczu coraz liczniejszych projektów edukacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej kluczowe staje się zrozumienie zasad wynagradzania nauczycieli za ich realizację. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie wydała wyjaśnienia dotyczące tego, jak należy obliczać wynagrodzenia nauczycieli za projekty unijne.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie, odpowiadając na wniosek wójta gminy Brojce, przedstawiła wytyczne dotyczące sposobu wynagradzania nauczycieli za udział w projektach edukacyjnych finansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Zgodnie z interpretacją RIO, wynagrodzenia te należy kwalifikować jako wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
RIO przywołała także stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej, które podkreśla, że zgodnie z art. 35a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, wynagrodzenie za zajęcia w ramach projektów UE traktowane jest równoważnie do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Takie podejście ułatwia szkołom właściwe rozliczanie finansów i zapewnia przejrzystość w zarządzaniu funduszami europejskimi.
Wynagrodzenie nauczyciela za projekty unijne wpływa również na inne aspekty jego świadczeń. Jak wyjaśnia Izba, takie wynagrodzenie powinno być uwzględniane przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz przy kalkulacji dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jest to istotne dla nauczycieli, którzy dzięki realizacji projektów unijnych mogą liczyć na lepsze warunki finansowe.
Izba podkreśla, że zajęcia realizowane w ramach programów unijnych nie mogą być wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Nauczyciele angażujący się w takie projekty robią to na zasadzie zgody, co zapewnia elastyczność w planowaniu ich obowiązków.