Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w programie „Aktywna tablica” na lata 2020-2024. Opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki zamieszczono informację o rozpoczęciu konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych:
Nowelizacja przepisów dotyczących programu „Aktywna tablica” ma na celu:
1) Wprowadzenie zestawu dla nauczyciela do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w ramach zestawu będzie można zakupić:
Maksymalna wysokość wsparcia finansowego dla szkoły na zakup zestawu dla nauczyciela będzie wynosiła 14 000 zł.
2) Rozszerzenia na kolejne lata 2021-2024 możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej.
3) Doprecyzowanie zakresu podmiotowego programu, aby wsparcie finansowe udzielono jak największej liczbie szkół bez dublowania w kolejnych latach realizacji programu (z dofinansowania można skorzystać tylko raz w całym programie).
4) Doprecyzowanie przepisów dotyczących udzielenia wsparcia finansowego szkołom, w których kształcą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, aby trafiał do nich, sprzęt adekwatny do potrzeb uczniów.
5) Wprowadzenie preferencji w ubieganiu się o uzyskanie wsparcia finansowego dla szkół uczestniczących w projektach realizowanych ze środków publicznych, w tym środków Unii Europejskiej: „Wsparcie placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wsparciem nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz „Lekcja: Enter” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
6) Dookreślenie wymagań jakościowych dotyczących sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii w zakresie wyłączenia warunku posiadania certyfikatu ISO 9001 w stosunku do sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii będących wyrobami medycznymi, dla których spełniona została norma PN-EN ISO 13485.
Nowelizacja przepisów spowoduje również wydłużenie harmonogramu rozpatrywania wniosków w 2021 r. Odpowiednio do tempa prac legislacyjnych wydłużeniu ulegają:
Projekt rozporządzenia:
Źródło: strona internetowa MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka)