Poradnik UODO: „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”

Dodano: 24 lipca 2024
  Poradnik UODO: „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”

Hejt, cyberprzemoc, kradzież tożsamości, pedofilia – takie zagrożenia mogą płynąć z publikowania zdjęć i filmików z udziałem dzieci w internecie. W związku z wciąż rosnącą skalą problemu UODO wydał poradnik „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”. Skierowany jest on głównie do osób pracujących w placówkach oświatowych, ale skorzystać mogą z niego również osoby prywatne np. rodzice uczniów.

Bardzo często treści z udziałem dzieci publikuje się w internecie w sposób nadmierny, bezrefleksyjny, czasami bez poszanowania ich zdania. Tymczasem umieszczanie w sieci wizerunku dzieci może być bardzo negatywne w skutkach i stanowić pożywkę dla: hejtu, cyberprzemocy, tworzenia prześmiewczych memów, krzywdzących deepfake’ów. Może prowadzić do kradzieży cyfrowej tożsamości, np. w celu prowadzenia fałszywych zbiórek pieniędzy na „chore” dziecko. Opublikowany wizerunek może zasilać fora popularne wśród osób o skłonnościach pedofilskich.

Publikowanie wizerunku dziecka w internecie – odpowiedzialność szkół

Należy pamiętać, że raz umieszczone w sieci zdjęcia czy filmy mogą być błyskawicznie rozprzestrzeniane i modyfikowane na wiele sposobów przez innych internautów, ukazując wizerunki dzieci w przeróżnych kontekstach. I że takie zdjęcia nigdy już z internetu nie giną. Takie działania mogą więc rzutować również na przyszłość dzieci.  

Dorośli powinni mieć świadomość tych zagrożeń. Nie tylko rodzice, ale również osoby pracujące w szkołach, przedszkolach, organizacjach i placówkach opiekuńczych i wychowawczych. Ich nowym obowiązkiem jest wdrożenie standardów ochrony małoletnich.

Co znajdziesz w poradniku „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”?

W związku z opisywanym problemem UODO wspólnie z Fundacją Orange wydali poradnik pt. „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”. Publikacja zawiera m.in. informacje na temat:

  • jakiej ochronie podlega wizerunek,

  • jak poprawnie skonstruować zgodę na rozpowszechnianie wizerunku,

  • jakie „mity” na temat publikowania wizerunku funkcjonują,

  • jakie są potencjalne zagrożenia związane z publikowaniem wizerunków dzieci w internecie,  wyjaśnia pojęcia typu sharenting czy troll parenting,

  • jakie pytania warto sobie zadać przed udostępnianiem treści z udziałem dzieci online,

  • jak poszukiwa

  • bezpiecznych dla dzieci rozwiązań.

Przeczytaj także:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy