W związku z pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi zmiany wymiaru pensum tzw. nauczycieli wspomagających przez niektóre samorządy, wyjaśniamy – obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wynosi 20 godzin tygodniowo. Nie są planowane zmiany w tym zakresie.
Nauczyciel wspomagający to potocznie stosowane określenie nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Pensum nauczyciela wspomagającego zostało określone w art. 42 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela i wynosi 20 godzin tygodniowo. Taki wymiar pensum dotyczy zarówno nauczycieli wspomagających w szkołach, jak i w przedszkolach.
Obecnie nie ma planów wprowadzenia zmian dotyczących obowiązkowego wymiaru pensum nauczycieli wspomagających. Należy wyraźnie podkreślić, że organ prowadzący nie posiada kompetencji do podejmowania uchwały w tej sprawie.
W związku z tym, że obecnie nie ma projektu ustawy zmieniającej wymiar pensum nauczycieli od roku szkolnego 2022/2023, nie ma podstaw do uznania, że może ono ulec zmianie.
Zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 3 lit b ustawy z 26 stycznia 1987 r. organ prowadzący określa obowiązkowy wymiar godzin zajęć:
z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin,