Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków

Dodano: 8 grudnia 2023
  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Sprawdź, dlaczego konieczne były zmiany w dotychczasowych przepisach i czego dotyczą.

Nowelizacja przepisów o mLegitymacjach – wprowadzenie zmian związanych z ustawą o aplikacji mObywatel

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych jest związana z koniecznością uwzględnienia w przepisach rozporządzenia zmian wynikających przede wszystkim z ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, umożliwiającej uzyskanie przez uczniów szkół mLegitymacji szkolnej. Ponadto wprowadzono zmiany o charakterze porządkującym i doprecyzowującym, wynikające z uwag zgłaszanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki, m.in. przez szkoły i okręgowe komisje egzaminacyjne. Sprawdź szczegóły.

Zmiany w formie mLegitymacji – przejście z dokumentu elektronicznego do dokumentu mobilnego

Po wejściu w życie zmian wprowadzonych ustawą z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, mLegitymacja szkolna nie będzie już, tak jak dotychczas, dokumentem elektronicznym przechowywanym i prezentowanym przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, o którym mowa w art. 19e ust. 1 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Zmiany przewidziane w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty umożliwią wydawanie uczniom szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych mLegitymacji szkolnej w postaci dokumentu mobilnego.

Nowe regulacje dotyczące wydawania mLegitymacji – uproszczenie procedur dla uczniów

Jednocześnie zgodnie z art. 11 ust. 1d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą o aplikacji mObywatel, szkoły będą obowiązane do wydawania pełnoletnim uczniom, którzy posiadają legitymację szkolną w postaci karty formatu ID-1, również nowej mLegitymacji. W przypadku uczniów niepełnoletnich, mLegitymacja będzie wydawana, jeżeli rodzice (opiekunowie prawni) tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.

Wydawanie legitymacji szkolnych dla uczniów szkół za granicą i w Polsce – przepisy szczególne

Kwestia dotycząca wydawania legitymacji szkolnych (zarówno w postaci karty formatu ID-1, jak i nowej mLegitymacji) uczniom szkół polskich, o których mowa w art. 4 pkt 29d ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz uczniom szkół i zespołów szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 8 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy z 14 grudnia 2016 r., została natomiast uregulowana w art. 11 ust. 1e ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą o aplikacji mObywatel. Zgodnie z przywołanym przepisem legitymacja szkolna dla ww. uczniów jest wydawana:

  1. na wniosek ucznia – w przypadku ucznia pełnoletniego;
  2. na wniosek jego rodziców – w przypadku ucznia niepełnoletniego.

Przepis nie przewiduje natomiast wydawania uczniom szkół polskich i szkół za granicą nowej mLegitymacji.

Rozwiązanie dotyczące wydawania legitymacji uczniom szkół polskich i szkół za granicą zostało również zastosowane w stosunku do uczniów Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej funkcjonujących w strukturze Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie.

Porządkowanie i doprecyzowanie przepisów – szczegółowe zmiany w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki

Ponadto w nowelizacji rozporządzenia przewidziano zmiany o charakterze porządkującym i doprecyzowującym dotyczące:

  1. określenia daty wydawania przez szkołę świadectwa szkolnego promocyjnego lub świadectwa ukończenia szkoły w przypadku ucznia, który przystąpił do egzaminu zawodowego w terminie dodatkowym;
  2. wskazania daty wydania świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie oraz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zgodnej z datą określoną w komunikacie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze podwójne tiret trzecie ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2019 r., albo w komunikacie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze podwójne tiret trzecie ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2017 r.;
  3. wskazania, w której części świadectwa szkolnego promocyjnego, świadectwa ukończenia szkoły i arkusza ocen należy odnotować realizację lub ukończenie przez ucznia programu szkolenia realizowanego w oddziałach przygotowania wojskowego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, jeżeli uczeń uczęszczał do oddziału przygotowania wojskowego;
  4. możliwości wydawania, do dnia 12 lipca 2024 r., duplikatów dokumentów wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne (z wyjątkiem duplikatów świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw dojrzałości) na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych i według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, oraz że blankiety i druki tych duplikatów, nie muszą spełniać wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych;
  5. skorygowania w załączniku nr 3 do rozporządzenia wzorów arkuszy ocen ucznia szkoły podstawowej (wzór nr 33 i 44) w zakresie wiersza przeznaczonego na wpisanie w poz. 34 wyniku egzaminu ósmoklasisty.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 1–4, 10 i 15 oraz § 2, które wchodzą w życie z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 74 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz. U. poz. 1234).
Źródło:
  • uzasadnienie projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków

Tematyka

Sprawdź inne serwisy