W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Sprawdź, dlaczego konieczne były zmiany w dotychczasowych przepisach i czego dotyczą.
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych jest związana z koniecznością uwzględnienia w przepisach rozporządzenia zmian wynikających przede wszystkim z ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, umożliwiającej uzyskanie przez uczniów szkół mLegitymacji szkolnej. Ponadto wprowadzono zmiany o charakterze porządkującym i doprecyzowującym, wynikające z uwag zgłaszanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki, m.in. przez szkoły i okręgowe komisje egzaminacyjne. Sprawdź szczegóły.
Po wejściu w życie zmian wprowadzonych ustawą z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, mLegitymacja szkolna nie będzie już, tak jak dotychczas, dokumentem elektronicznym przechowywanym i prezentowanym przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, o którym mowa w art. 19e ust. 1 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Jednocześnie zgodnie z art. 11 ust. 1d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą o aplikacji mObywatel, szkoły będą obowiązane do wydawania pełnoletnim uczniom, którzy posiadają legitymację szkolną w postaci karty formatu ID-1, również nowej mLegitymacji. W przypadku uczniów niepełnoletnich, mLegitymacja będzie wydawana, jeżeli rodzice (opiekunowie prawni) tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.
Kwestia dotycząca wydawania legitymacji szkolnych (zarówno w postaci karty formatu ID-1, jak i nowej mLegitymacji) uczniom szkół polskich, o których mowa w art. 4 pkt 29d ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz uczniom szkół i zespołów szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 8 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy z 14 grudnia 2016 r., została natomiast uregulowana w art. 11 ust. 1e ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą o aplikacji mObywatel. Zgodnie z przywołanym przepisem legitymacja szkolna dla ww. uczniów jest wydawana:
Przepis nie przewiduje natomiast wydawania uczniom szkół polskich i szkół za granicą nowej mLegitymacji.
Rozwiązanie dotyczące wydawania legitymacji uczniom szkół polskich i szkół za granicą zostało również zastosowane w stosunku do uczniów Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej funkcjonujących w strukturze Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie.
Ponadto w nowelizacji rozporządzenia przewidziano zmiany o charakterze porządkującym i doprecyzowującym dotyczące: