Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Od nowego roku szkolnego dyrektorzy tych placówek będą mieli większe możliwości organizowania zajęć religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Sprawdź, co ma się zmienić.
Obecnie nauka religii i etyki jest organizowana oddzielnie dla uczniów każdego oddziału, o ile na naukę religii (danego wyznania) zgłosi się co najmniej siedmiu uczniów z tego oddziału. Jeśli na zajęcia zgłosi się mniej niż 7 uczniów z danego oddziału lub danej klasy, szkoła organizuje naukę religii lub etyki w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.
Nowe przepisy mają umożliwi
organizowanie lekcji religii i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej wychowanków lub uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się także więcej niż siedmiu uczniów.
Jednocześnie projekt przewiduje maksymalną liczbę uczniów w grupie (30 osób), w której będzie prowadzona nauka religii lub etyki dla uczniów:
szkoły podstawowej,
liceum ogólnokształcącego,
technikum,
branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia.
Dla dzieci w przedszkolu i uczniów klas I-III szkoły podstawowej maksymalna liczebność grupy na lekcji religii wyniesie 25.
Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe tej sprawie rozpoczęły się 30 kwietnia i potrwają do 29 maja 2024 r.