Nauczyciel powinien złożyć wniosek o przyznanie bonu na zakup laptopa

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 21 września 2023
Nauczyciel powinien złożyć wniosek o przyznanie bonu na zakup laptopa

Nauczyciele, którzy są uprawnieni do otrzymania bonu na zakup laptopa muszą złożyć odpowiedni wniosek do organu prowadzącego szkołę. Wniosek składa się za pośrednictwem organu prowadzącego. Informacje, które należy zawrzeć we wniosku określa art. 15 ust. 1 ustawy z 7 lipca 2023 r. o wyparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są kroki musi podjąć nauczyciel, aby otrzymać bon na zakup laptopa?
  • Jakie informacje musi zawierać wniosek składany przez nauczyciela?
  • Jakie warunki musi spełniać nauczyciel, aby zostać uwzględnionym w procesie weryfikacji przez organ prowadzący?
  • Czy już teraz można składać wnioski o przyznanie bonu na zakup laptopa?

Wniosek o przyznanie bonu na zakup laptopa – nauczyciel składa go za pośrednictwem dyrektora szkoły

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 7 lipca 2023 r. o wyparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, nauczyciel ujęty w grupie nauczycieli uprawnionych do otrzymania wsparcia, w celu otrzymania bonu składa, za pośrednictwem dyrektora szkoły, wniosek do organu prowadzącego szkołę.

Wniosek musi zawierać:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz
  • adres poczty elektronicznej

Dyrektor szkoły będzie odpowiedzialny za przekazanie zebranych wniosków do organu prowadzącego.

Organ prowadzący zweryfikuje, czy nauczyciel może otrzymać bon

Zadaniem organu prowadzącego szkołę będzie dokonanie weryfikacji, czy nauczyciel na dzień złożenia wniosku

  • pozostaje w stanie nieczynnym, przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia;
  • jest zawieszony w pełnieniu obowiązków na podstawie art. 85t ust. 1-3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela;
  • przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni;
  • jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

Na tym etapie organ prowadzący będzie mógł zobowiązać nauczyciela do złożenia dodatkowych wyjaśnień w zakresie weryfikacji warunków niezbędnych do otrzymania bonu.

W kolejnym kroku organ prowadzący sporządzi zbiorczy wniosek, który zostanie przekazany do Ministerstwa Cyfryzacji. Wzór tego wniosku zostanie opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Z treści projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu i trybu składania wniosków o przyznanie jednorazowych świadczeń dla nauczycieli w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych oraz ich obsługi w systemie teleinformatycznym wynika, że wniosek zbiorczy będzie przygotowywany składany w systemie teleinformatycznym.

Ministerstwo Cyfryzacji określi wzór wniosku dla organu prowadzącego oraz ustali kolejność ubiegania się o bon na laptop

Wniosek trzeba będzie złożyć w terminie 30 dni od dnia wskazanego przez Ministra Cyfryzacji w odpowiednim rozporządzeniu. Należy bowiem pamiętać, że Minister Cyfryzacji określi, w drodze rozporządzenia, grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych ze wskazanych szkół, uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność, mając na uwadze:

  • typ szkoły,
  • wykładany przez nauczyciela przedmiot,
  • charakter realizowanych zadań przez wychowawców i innych pracowników pedagogicznych,
  • sytuację społeczno-gospodarczą,
  • stan finansów publicznych.

Rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane, co oznacza, nie rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie bonu na zakup laptopa.

Przeczytaj również:

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie szczegółowego sposobu i trybu składania wniosków o przyznanie jednorazowych świadczeń dla nauczycieli w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych oraz ich obsługi w systemie teleinformatycznym (projekt z 21 sierpnia 2023 r.).
Marta Wysocka
Dodano: 21 września 2023

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy