Tegoroczne wakacje są inne niż do tej pory. Oprócz podstawowych zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa, musimy pamiętać o wytycznych sanitarnych, które mogą pomoc uchronić siebie oraz najbliższych przed zarażeniem koronawirusem. MEN wraz z GIS i MZ przypominają o konieczności stosowania się do zaleceń.
MEN, GIS oraz MZ przygotowały szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży. Wytyczne te regulują m.in.:
Wytyczne zawierają również porady i wskazówki dla rodziców wysyłających dzieci na letni wypoczynek. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać przede wszystkim o to, aby dzieci udające się wypoczynek były zdrowe, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
MEN skierował do kuratorów oświaty został wyjątkowy list z prośbą o szczególny nadzór nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży, a także przypominający organizatorom o obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku organizowanego w kraju i za granicą.
Rodzicom i dzieciom przygotowującym się do wakacyjnych wyjazdów resort edukacji poleca „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Jest to publikacja opracowana przez MEN i można pobrać ją ze strony internetowej: https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2.
Z kolei na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl można znaleźć specjalnie utworzoną bazę wypoczynku. Dzięki niej w łatwy i szybki sprawdza się wiarygodność organizatora wypoczynku (kolonii, obozu), który musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.
Jeżeli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach czy warunkach w jakich przebywa dziecko, należy zgłosić je do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.
MEN zachęca również do zapoznania się z zawartością stron internetowych poświęconych bezpiecznemu wypoczynkowi. Są to m.in.:
Organizatorzy wypoczynku letniego, kierownik wycieczki, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży powinni mieć ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).
Policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży, podejmują szereg inicjatyw, których celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. Jedną z nich jest „Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020”, na której policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. W ten sposób chce przemówić do wyobraźni kierowców i ograniczyć niebezpieczne zachowania drogowe.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało wykaz punktów w kraju wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli autobusów. Wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie internetowej: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/190168,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2020.html
Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła akcję „Bezpieczny autokar”, podczas której inspektorzy sprawdzają stan techniczny autobusów, czas pracy i trzeźwość kierowców. Kontrole są przeprowadzane także na wniosek rodziców i opiekunów wycieczek.
Liczba kontroli prowadzonych przez ITD stale rośnie, dlatego rodzice lub opiekunowie powinni zgłosić autokar do kontroli najlepiej na kilka dni przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek. Zgłoszenia można dokonać mailowo lub telefonicznie, kontaktując się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.
Specjalna Grupa Płetwonurków RP przygotowała film „Bezpieczeństwo i ratowanie życia na morzu”, który w szczegółowy sposób przedstawia pracę morskich służb ratunkowych. Film zawiera szereg informacji, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i właściwie reagować w sytuacji zagrożenia, a także jak w odpowiedni sposób ratować topiącą się osobę, by nie narażać własnego życia lub zdrowia.
Kwestii bezpiecznego odpoczynku nad wodą dotyczy także akcja ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” organizowana pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do akcji aktywnie włączyli się wszyscy policjanci, a w szczególności profilaktycy oraz dzielnicowi, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.
Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej