MEiN wyjaśnia, dlaczego darmowe laptopy trafią tylko do czwartoklasistów

Dodano: 14 sierpnia 2023
MEiN wyjaśnia, dlaczego darmowe laptopy trafią tylko do czwartoklasistów

W odpowiedzi na interpelację z dnia 21 lipca 2023 w sprawie wyposażenia uczniów klas czwartych w komputery przenośne, MEiN wyjaśnia, dlaczego projekt wyposażenia uczniów w darmowe laptopy ograniczono wyłącznie do uczniów klas czwartych. MEiN informuje również, jaka będzie procedura postępowania w przypadku uszkodzenia komputera.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego program laptopów dla uczniów ograniczono do czwartoklasistów?
  • W jaki sposób zostanie wyłoniony dostawca bądź dostawcy sprzętu?
  • Jaka będzie procedura postępowania w przypadku nieumyślnego uszkodzenia komputera, a jaka w przypadku umyślnego uszkodzenia?
  • Jaki jest szacowany koszt tego przedsięwzięcia?

Dlaczego darmowe laptopy otrzymają tylko uczniowie klas czwartych?

Jak wyjaśnia Dariusz Piątkowski, założeniem projektu jest, aby każdy uczeń rozpoczynający naukę w klasie czwartej szkoły podstawowej otrzymał przenośny komputer, który będzie mu służył w kolejnych latach edukacji.

W klasie czwartej:

  • uczeń przechodzi na nauczanie w ramach wyodrębnionych zajęć,
  • wzrasta zakres samodzielnej pracy ucznia podczas przygotowywania się do tych zajęć.

Ponadto od klasy czwartej wzrasta wykorzystanie w procesie kształcenia metod nauczania uwzględniających cyfrowe narzędzia i materiały edukacyjne, co wpływa na zintensyfikowanie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów.

Wprowadzenie takiego programu na pierwszym etapie edukacyjnym, ze względu na położony w tym okresie nacisk na rozwijanie umiejętności motorycznych i manualnych uczniów, nie byłoby uzasadnione. Zwłaszcza, że rozwijanie umiejętności algorytmiki i programowania może być realizowane z użyciem pomocy dydaktycznych i materiałów edukacyjnych, które nie wymagają wykorzystania komputera.

Z kolei w opinii MEiN wprowadzenie programu w klasach wyższych byłoby spóźnione w kontekście wpływu na rozwijanie umiejętności cyfrowych uczniów.

Przekazanie laptopa uczniowi klasy objętej wsparciem nastąpi na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę z rodzicem ucznia. Wzór umowy zostanie określony w procedowanym rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia wzoru umowy przekazania komputerów przenośnych typu laptop organom prowadzącym szkołę. Po podpisaniu ww. umowy, laptop staje się własnością rodzica i bierze on odpowiedzialność za otrzymany laptop, w tym decyduje o instalacji dodatkowego oprogramowania.

W jaki sposób zostanie wyłoniony dostawca lub dostawcy sprzętu?

Postępowanie na dostawę sprzętu komputerowego wraz z niezbędnym oprogramowaniem na potrzeby organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe jest prowadzone przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej podlegające Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Sprzęt będzie przekazywany bezpośrednio organom prowadzącym szkoły przez wybranych w przetargu Wykonawców. Wybór Wykonawców następuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych.

Jaka będzie procedura postępowania w przypadku nieumyślnego uszkodzenia komputera, a jaka w przypadku umyślnego uszkodzenia?

Sprzęt będzie posiadał 36 miesięczną gwarancję, która zapewni możliwość naprawy sprzętu (na czas naprawy sprzęt zastępczy) lub wymiany na nie gorszy (jeżeli nie będzie możliwości naprawy). Jeżeli uszkodzenie, niezależnie od sytuacji, będzie podlegało warunkom gwarancji, laptop zostanie naprawiony w oparciu o tę gwarancję. Jeśli natomiast uszkodzenie będzie wykraczało poza warunki gwarancji, koszty naprawy ponosi właściciel sprzętu.

Jaki jest szacowany koszt tego przedsięwzięcia?

Szacowany koszt zakupu laptopów dla uczniów rozpoczynających IV klasę szkoły podstawowej we wrześniu 2023 r. wynosi 1 183 026 169,62 zł.

Przeczytaj również:

Źródło: odpowiedź z 10 sierpnia 2023 r. na interpelację nr 42953 w sprawie wyposażenia uczniów klas czwartych w komputery przenośne (odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski)

Tematyka

Sprawdź inne serwisy