Jak zdobyć zawód po szkole podstawowej i zacząć zarabiać szybciej niż koledzy z liceum?

Dodano: 17 kwietnia 2025
jak-zdobyc-zawod-po-szkole-podstawowej-i-zaczac-zarabiac-szybciej-niz-koledzy-z-liceum

Ukończenie szkoły podstawowej to moment, w którym młody człowiek musi podjąć szereg istotnych decyzji swojego dalszego życia. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Możliwości jest wiele, dlatego przy wybieraniu kolejnej placówki edukacyjnej trzeba zwrócić uwagę na jak największą liczbę czynników. Wiele osób chwali sobie naukę w technikum z racji tego, iż daje zarówno możliwość zdania matury jak i otrzymania dobrego zawodu. Absolwenci techników niejednokrotnie są bardzo cenionymi kandydatami na rynku pracy, dlatego też rzadko miewają trudności ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia. W poniższym artykule przedstawiamy szereg informacji o nauce w technikum.

Nauka w technikum - jakie korzyści przynosi?

Nauka w technikum po ukończeniu szkoły podstawowej może okazać się absolutnym strzałem w dziesiątkę. Wiadomo, że decyzja o wyborze kolejnego etapu edukacji jest bardzo ważna, dlatego trzeba podejść do niej w sposób jak najbardziej rozsądny i odpowiedzialny. Na korzyść techników przemawia wiele czynników. Przede wszystkim technikum pozwala na zdobycie konkretnego zawodu. Istotą nauki w takiej placówce jest połączenie nauki przedmiotów ogólnokształcących z kształceniem zawodowym. 

Dzięki temu ma się możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w obszarze konkretnego zawodu. Jest to niezwykle istotny element, który bierze pod uwagę zdecydowana większość pracodawców. Wynika to oczywiście z faktu, iż za sprawą różnorodnych praktyk zawodowych absolwenci techników są doskonale przygotowani do podjęcia pracy zarobkowej zaraz po ukończeniu szkoły. 

Matura oraz praktyki, czyli możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy 

Następny bardzo ważny atut techników to fakt, iż uczniowie mają możliwość przystąpienia do egzaminu dojrzałości, czyli matury. Osoba, która zda maturę, ma możliwość kontynuowania swojej edukacji w ramach studiów wyższych. To powoduje, że absolwent technikum ma nie tylko odpowiednią wiedzę praktyczną, ale też szerokie możliwości w zakresie zdobywania kolejnych kompetencji.

Z racji tego, iż technikum umożliwia zdobycie konkretnego zawodu, jest świetnym wyborem. Uczniowie w trakcie kilkuletniej nauki mają obowiązek uczestnictwa w praktykach zawodowych, dzięki którym późniejsze wejście na rynek pracy oraz osiągnięcie niezależności finansowej jest zdecydowanie łatwiejsze. Zwłaszcza, jeśli porówna się ich możliwości z tymi, jakie mają rówieśnicy z liceum. 

Przykładowe kierunki nauki w technikum 

Technika oferują wiele ciekawych kierunków, takich jak hotelarztechnik reklamy czy technik weterynariiOferta jest niezwykle zróżnicowana i bardzo szeroka, dlatego każdy, niezależnie od tego, jakie są jego predyspozycje, z łatwością odnajdzie taki kierunek, który będzie mu w pełni odpowiadał. 

W ostatnich latach bardzo dużym wzięciem cieszy się na przykład kierunek technik informatyk. Przygotowuje on do pracy w branży IT. Uczniowie poznają podstawy programowania, administrowania sieciami i tworzenia rozwiązań informatycznych. Następna ciekawa propozycja to technik ekonomista - uczniowie na tym kierunku zdobywają wiedzę z zakresu ekonomii, rachunkowości i zarządzania, co pozwala na pracę w działach finansowych firm, bankach czy instytucjach publicznych.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy