Artykuł partnera
Wybór drogi zawodowej to bardzo ważny moment w życiu każdego człowieka. Niektórzy decydują się na zdobycie konkretnego zawodu już pod koniec nauki w szkole podstawowej, a inni – zdając na studia, a nawet później. Jeśli nie wiesz, kim chcesz zostać w przyszłości, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, bo znajdziesz w nim cenne podpowiedzi. Sprawdź, co możesz zrobić, aby dokonać najlepszego wyboru, planując swoją przyszłość.
Siebie samych poznajemy przez całe życie, trudno zatem dziwić się, że w wieku kilkunastu lat nie ma się pomysłu na własną drogę zawodową. To zupełnie normalne i w żadnym wypadku nie należy się obwiniać o to, że nie zaplanowało się przyszłości, kończąc ósmą klasę, czy nawet szkołę średnią. Sporo osób zmienia ścieżkę kariery nawet po ukończeniu studiów lub po kilku czy kilkunastu latach pracy w określonym charakterze. Mnóstwo kobiet i mężczyzn męczy się, pracując w zawodach, które zupełnie do nich nie pasują. Nigdy nie jest za późno na rozwój i zmianę w życiu zawodowym!
Osoby, które wybrały drogę zawodową, która nie była w ogóle związana z ich zainteresowaniami i uzdolnieniami, nie mają szansy na wykorzystanie swojego potencjału i satysfakcjonującą karierę. Wybór przyszłego zawodu trzeba dobrze zaplanować, biorąc pod uwagę swoje predyspozycje. Jeśli jeszcze nie odkryłaś lub nie odkryłeś swojej pasji, to wszystko przed Tobą. Możesz na przykład zapisać się na różne warsztaty, choćby jednorazowe. Sprawdź, jakie zajęcia dla młodzieży oferuje dom kultury w Twojej okolicy.
Musisz też określić, czy lubisz pracę z ludźmi, czy jesteś raczej typem indywidualisty. Zastanów się również, co najbardziej motywuje Cię do działania. Być może tworzenie to coś, co sprawia, że czujesz się szczęśliwa lub szczęśliwy. Jeśli lubisz malować lub fascynuje Cię fotografowanie albo projektowanie ubioru, idealne dla Ciebie będzie liceum plastyczne. Ukończenie szkoły tego typu daje więcej perspektyw zawodowych niż może wydawać się.
Oprócz określenia, czy dany zawód wiąże się z Twoimi zainteresowaniami, zastanów się, czy jest on przyszłościowy. Podczas planowania swojej ścieżki zawodowej warto wziąć pod uwagę obecne trendy i prognozy na przyszłość.
Masz raczej ścisły umysł? Bardzo szybko rozwijająca się branża IT może być czymś dla Ciebie. Na rynku pracy bardzo cenieni są dobrzy programiści, testerzy oprogramowania i inni specjaliści, którzy dobrze znają się na komputerach. Tytuł technika programisty lub technika informatyka zdobędziesz w technikum. Lubisz oglądać filmiki w mediach społecznościowych i nie brakuje Ci kreatywności? Być może technik reklamy to zawód dla Ciebie. A jeśli z zainteresowaniem śledzisz programy kulinarne, to pomyśl o tym, by zostać technikiem żywienia i usług gastronomicznych.
Zależy Ci na tym, by szybko zdobyć konkretny zawód? Taką możliwość daje szkoła branżowa. Co ważne, po trzech latach nauki w takim miejscu zdobędziesz nie tylko fach, ale też będziesz mógł kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i podejść do egzaminu maturalnego. W szkołach branżowych mogą odnaleźć się na przykład fani motoryzacji i włosomaniaczki!
Zastanawiasz się nad tym, czy warto wykonać test swoich predyspozycji i korzystać z możliwości konsultacji z doradcą zawodowym? Oczywiście, że tak! W ostatnich klasach szkół podstawowych uczniowie mają zajęcia doradztwa zawodowego, które mogą być bardzo cennym wsparciem w planowaniu kariery zawodowej. Z takim specjalistą można także spotkać się poza szkołą – namiary na najlepszych doradców znajdziesz na przykład u psychologa szkolnego, wychowawcy lub w Internecie. Po rozmowie i wypełnieniu testów, specjalista pomoże Ci wybrać optymalną drogę zawodową albo zasugeruje, jakie stanowiska będą dla Ciebie najlepsze. Testy predyspozycji zawodowych możesz też znaleźć samodzielnie w sieci.
Pamiętaj o tym, że to, jaką drogę zawodową wybierzesz, może mieć kluczowe znaczenie dla Twojej kariery, ale nie musi. Masz prawo zmieniać swoje plany na przyszłość. Najważniejsze jest to, aby Twoja praca dawała Ci poczucie spełnienia i satysfakcję!
Artykuł sponsorowany