Drzwi do prawa: Strategie i kroki, aby dostać się na studia prawnicze

Dodano: 20 maja 2024
jakdostacsienastudiaprawnicze1 (1)

Karierę prawniczą trzeba dobrze zaplanować. Jeżeli w przyszłości chcesz pracować jako radca prawny lub notariusz, musisz się dobrze przygotować. Od czego zacząć? Sprawdź, jak możesz zwiększyć swoje szanse dostania się na studia i następnie wybraną aplikację.

Jakie przedmioty zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?

Mówiąc najprościej – to zależy od uczelni, na której planujesz studiować. Najczęściej punktowane są: język polski, język obcy, historia, matematyka czy wiedza o społeczeństwie. Niektóre uczelnie akceptują też wyniki z filozofii, geografii, języka łacińskiego i kultury antycznej czy nawet chemii. Najlepiej widać to na przykładzie – szkoła prawnicza EWSPiA w Warszawie uwzględnia wyniki z dwóch przedmiotów:

  • Języka polskiego – jako pierwszego przedmiotu.

  • Historii, wiedzy o społeczeństwie, języka obcego, matematyki, geografii, języka łacińskiego i wiedzy o kulturze antycznej – jednego z wymienionych jako drugiego przedmiotu.

W przypadku drugiego przedmiotu wybierany jest jeden z najwyżej punktowanych przedmiotów na świadectwie maturalnym – nie musisz wskazywać, który przedmiot ma zostać uwzględniony.

Na indeks kierunku prawo w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji mogą liczyć osoby, które z dwóch przedmiotów otrzymały łącznie 80 punktów. Jednocześnie uzyskanie niższej punktacji nie przekreśla jeszcze możliwości studiowania wybranego kierunku – szansą jest rozmowa kwalifikacyjna.

Szkoła prawnicza – jaką wybrać?

Aby w przyszłości studiować prawo, nie wystarczy tylko pilnie uczyć się w szkole średniej – ważny jest też wybór szkoły prawniczej. Dlaczego? Nie na każdej uczelni przykłada się taką samą wagę do praktyk. Tymczasem teoria to zbyt mało – trzeba jeszcze wiedzieć, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w realnych warunkach. W EWSPiA w Warszawie studenci już od pierwszego roku przygotowują się do aplikacji i pracy w zawodzie.

Wybierając szkołę prawniczą, zwróć uwagę również na:

  • Dostępne tryby studiów. Studia prawnicze zaocznie lub dziennie to dwie najpopularniejsze możliwości. Nie chcesz zmieniać miejsca zamieszkania? Pracujesz i chcesz uczestniczyć w wykładach przez internet? EWSPiA w Warszawie oferuje studia online.

  • Możliwość kształcenia w ramach ITS, czyli Indywidualnego Toku Studiów. W ten sposób czas nauki można skrócić do 3,5 roku. To daje dużą przewagę – możesz uzyskać dyplom szybciej niż rówieśnicy.

  • Skład kadry dydaktycznej. Najlepiej, aby wybrana uczelnia współpracowała z praktykami – sędziami czy radcami prawnymi. Dzięki temu możesz uczyć się od osób, które z przepisami mają styczność na co dzień i mogą wyjaśnić teorię również na przykładach.

  • Zajęcia tutorskie. To zajęcia, które przygotowują do wykonywania zawodu. Podczas zajęć tutorskich studenci mierzą się z konkretnymi problemami – rozwiązują kazusy. Ale to nie wszystko – mogą też wziąć udział w symulacji procesu sądowego.

  • Możliwość uczestniczenia w konferencjach organizowanych przez Zrzeszenie Prawników Polskich. To świetny sposób, aby przełamać opory przed publicznymi wystąpieniami i jednocześnie nawiązać nowe znajomości.

Jak wybrać uczelnię z myślą o aplikacji?

Studia prawnicze są przepustką do wykonywania zawodów prawniczych. Ale sam dyplom ukończenia studiów wyższych to za mało – trzeba jeszcze zrobić aplikację. Wybierając uczelnię, warto mieć to na uwadze. Jeżeli już wiesz, że w przyszłości chcesz wykonywać zawód adwokata czy radcy prawnego, nie marnuj czasu – skoncentruj się na zdobyciu wiedzy, która będzie niezbędna podczas pracy zawodowej. W praktyce sprowadza się to do wyboru uczelni z programem bez tzw. zapychaczy – zajęć, które nie są związane z kierunkiem studiów.

Myślisz o pracy w butikowej kancelarii? Interesujesz się prawem nieruchomości lub upadłościowym i restrukturyzacyjnym? Wybierz uczelnię oferującą przedmioty fakultatywne. Przykładem może być EWSPiA w Warszawie – w jej przypadku studenci sami decydują, jakie zajęcia dodatkowe będą realizowane w danym semestrze. To doskonały sposób, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu wybranych zagadnień.

Czy na pewno warto wybrać się na studia prawnicze?

Studia prawnicze dają ogromne możliwości. Gdyby okazało się, że musisz zmienić plany lub nie chcesz kontynuować kształcenia na aplikacji, nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem pracy. Absolwenci kierunku prawo są chętnie zatrudniani m.in. przez firmy z branży HR, reklamy i marketingu czy podmioty zajmujące się odzyskiwaniem należności. Ale to nie wszystkie możliwości – pracy można poszukać też w administracji publicznej.

Mimo że planujesz studiować prawo, szukasz też zapasowego kierunku? Rozważ studia na kierunku Administracji Europejskiej. Ukończenie tych studiów ułatwi znalezienie pracy w administracji unijnej. Możesz też połączyć wykształcenie prawnicze i studia z zakresu administracji. Ukończenie dwóch kierunków studiów daje jeszcze więcej perspektyw – masz szansę na rozwijającą i dobrze płatną pracę.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy