Trwają zapisy do bezpłatnych programów dla nauczycieli Be.Eco i Be.Net pozwalających pogłębić wiedzę w obszarze nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i ekologii.
Dezinformacja, cyberprzemoc, metaversum, odpowiedzialna moda, ślad cyfrowy i węglowy. To tylko wybrane zagadnienia, które każdy nauczyciel może zgłębić w ramach bezpłatnych programów Be.Net i Be.Eco przygotowanych przez Fundację Digital University na rok 2022/23. Szkolenia odbywają się online i prowadzone są przez ekspertów z poszczególnych obszarów. W planie są też konkursy dla uczniów i granty dla szkół.
– W tym roku ponownie uruchamiamy cykl profesjonalnych i bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli Be.Eco. Ubiegłoroczna edycja pokazała, że takie działania są potrzebne i aby były skuteczne, muszą być długofalowe i realizowane konsekwentnie na wszystkich etapach nauczania. Kierujemy je do nauczycieli, uczniów i szeroko pojętej szkolnej społeczności – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University. – Startujemy też z bliźniaczym programem – Be.Net, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat nowych technologii i ich oddziaływania na nasze życie. Chcemy, aby uczniowie, byli świadomi zagrożeń w sieci i lepiej rozumieli technologię, z których korzystają na co dzień – dodaje.
Be.Eco i Be.Net to bezpłatne programy edukacyjne dla nauczycieli szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Są zgodne z podstawą programową i kierunkami polityki oświatowej na lata 2022/23 i mogą być uzupełnieniem szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
W ramach każdego z programów uczestnicy otrzymują:
Można zapisać się do jednego lub obu programów i uczestniczyć w wybranych szkoleniach online, prowadzonych przez ekspertów – przedstawicieli świata nauki, organizacji ekologicznych, firm technologicznych, a także Nauczycieli Roku. W programach przewidziano także konkursy i turnieje wiedzy dla uczniów z atrakcyjnymi nagrodami indywidualnymi
i grantami dla szkół.
Be. Eco to odpowiedź Fundacji Digital University na potrzebę realizacji edukacji ekologicznej
i klimatycznej w szkole, ze szczególną uwagą zwróconą na założenia celów zrównoważonego rozwoju ONZ. O ekologii wciąż mówi się za mało i działa niewystarczająco. Celem Be.Eco jest
wyposażenie odbiorców programu w aktualną, popartą badaniami naukowymi wiedzę
i kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych dzieci i młodzieży.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest 12. cel zrównoważonego rozwoju, czyli zapewnienie wzorców odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji. W programie zostaną poruszone takie zagadnienia jak: odpowiedzialna moda, greenwashing, zasada "zero waste", hiperkonsumpcjonizm, bioróżnorodność, ślad cyfrowy i węglowy, ekomobilność,
ekożywność: fakty i mity, szkoła przyjazna środowisku, elektroodpady i zanieczyszczenie środowiska.
Partnerzy projektu: Fundacja Deloitte, Knauf Insulation, Fundacja InterCars, Who Will Save The Planet, Rodzice dla Klimatu, Fundacja Grunt Od Nowa, Ubrania Do Oddania
Jakie są kompetencje przyszłości? Czego uczyć i o czym rozmawiać z uczniami, żeby jak najlepiej przygotować ich do wyzwań teraźniejszości i przyszłości? Celem programu Be.Net jest podnoszenie świadomości dotyczącej wykorzystania nowych technologii, kompetencji cyfrowych i bezpieczeństwa w sieci poprzez dostarczanie odbiorcom programu merytorycznej wiedzy i kształtowanie odpowiedzialnych postaw w tym zakresie. Fundacja Digital University chce inspirować szkoły i ich społeczności do podejmowania aktywności protechnologicznych.
W programie na rok 2022/23 zostaną poruszone takie tematy jak: metaversum – świat
w świecie, cyberprzemoc, kradzież danych – pishing, dezinformacja, fake news i deep fake, Big Data, machine learning i finanse w sieci – bezpieczeństwo finansowe.
Partnerzy projektu: Tesco, Blik, Uniwersytet Dzieci i Demagog.