Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim mogą uczęszczać do szkół ogólnodostępnych. Czy w takim przypadku nauczyciele prowadzący zajęcia edukacyjne muszą posiadać kwalifikacje do pracy z uczniami niepełnosprawnymi?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Zajęcia są przeznaczone dla małego dziecka i mają prowadzić do zapewnienia mu lepszej jakości życia. Zdarza się jednak, że z wnioskiem o wydanie takiej opinii występują rodzice dzieci, u których wprawdzie nie stwierdzono niepełnosprawności, lecz występują problemy zdrowotne i deficyty rozwojowe. Sprawdź, czy do zorganizowania wczesnego wspomagania niezbędne jest orzeczenie o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się również, jaką pomoc może otrzymać rodzic lub opiekun każdego dziecka, u którego zauważono nieprawidłowości w funkcjonowaniu.
Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność otrzymują legitymacje szkolne zgodne z odrębnym wzorem. Sprawdź, jak wygląda legitymacja szkolna dla dzieci i uczniów z niepełnosprawnością.
Do wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii dołącza się m.in. zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, psychiatrycznych i lekarskich. W przepisach brak jednak informacji, jaki jest okres ważności zaświadczenia wydanego przez lekarza. Czy w sytuacji ubiegania się o wydanie orzeczenia na kolejny etap edukacyjny trzeba dostarczać nowe zaświadczenie?
Przeczytaj również:
Nauczyciel z obniżonym wymiarem zajęć z uwagi na przedłożenie orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności co do zasady nie może pracować w godzinach ponadwymiarowych. Sprawdzamy przepisy!
Uczeń ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej ze względu na mózgowe porażenie dziecięce. Uczy się w klasie integracyjnej, w której jest nauczyciel wspomagający. Dziecko w szkole nie stosuje się do ustalonych norm, kontraktów, przeszkadza w lekcjach. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna do zatrudnienia w takim przypadku asystenta.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.