Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim mogą uczęszczać do szkół ogólnodostępnych. Czy w takim przypadku nauczyciele prowadzący zajęcia edukacyjne muszą posiadać kwalifikacje do pracy z uczniami niepełnosprawnymi?
Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela tzw. wspomagającego powinno wynikać z potrzeb ucznia i co do zasady potrzeba dodatkowego zatrudnienia powinna zostać wskazana w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nauczyciel z obniżonym wymiarem zajęć z uwagi na przedłożenie orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności co do zasady nie może pracować w godzinach ponadwymiarowych. Sprawdzamy przepisy!
Uczeń ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej ze względu na mózgowe porażenie dziecięce. Uczy się w klasie integracyjnej, w której jest nauczyciel wspomagający. Dziecko w szkole nie stosuje się do ustalonych norm, kontraktów, przeszkadza w lekcjach. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna do zatrudnienia w takim przypadku asystenta.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.