Polacy rozsiani całym świecie udowadniają, jak duży wpływ może mieć jednostka – niezależnie od dziedziny, w której działa. Do poszukiwania obszarów i wątków, które świadczą o pozytywnym wpływie Polaków na życie i gospodarkę współczesnej Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy wezmą udział w konkursie edukacyjnym „zesPOLeni” organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Polacy stanowią w Norwegii bardzo liczną grupę. Równie chętnie osiedlają się na Islandii czy w Liechtensteinie. Wśród nich znajdziemy sporo osób, które budują pozytywny wizerunek Polaków za granicą oraz mają realny wpływ na życie mieszkańców danego kraju. To np. pracownik naukowy, założycielka teatru, siatkach grający w lokalnej drużynie czy też muzyk hip-hopowy. Zadaniem uczniów będzie odszukanie i zaprezentowanie podobnych wątków.
ZesPOLeni to konkurs organizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Funduszy norweskich i EOG edycji 2014-2021 skierowany do uczniów klas II i III szkół ponadpodstawowych. Jak mówi Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w MFiPR „Ma on na celu zobrazowanie pozytywnych relacji między naszymi państwami i wskazanie jak wiele sobie nawzajem zawdzięczamy. Uchwycenie tych relacji jest szczególnie ważne, zwłaszcza dla ludzi młodych, dla których świat stoi otworem i którzy szukają inspiracji”. Uczniowie, pracujący w 6-osobowych zespołach wraz z opiekunem będą mieli za zadanie zaprezentowanie wybranego przez siebie wątku, który świadczy o pozytywnym wpływie Polaków na życie i gospodarkę współczesnej Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, w formie anglojęzycznego wideo z polskimi napisami. Zgłoszenia konkursowe będą oceniane przez ekspertów pod kątem wartości merytorycznej i kreatywnej.
„Dajemy szansę uczniom z mniejszych miejscowości, bo to do nich kierujemy ten konkurs, aby pokazali, jak wiele potrafią i to zarówno w sferze techniki (czekamy wyłącznie na prace w postaci filmu!), jak i umiejętności analiz społecznych (czekamy na inspirujące odkrycia!)” – dodaje M. Aulak.
Zadanie, choć niełatwe, jest warte zachodu! Każdy z członków czterech zwycięskich zespołów otrzyma voucher na zakup sprzętu sportowego (o wysokości odpowiednio 600 za I, II oraz 400 za III i IV miejsce). Dodatkowo, każda ze szkół reprezentowana przez zwycięski zespół otrzyma również bon podarunkowy w wysokości 3 000 zł na zakup sprzętu sportowego. W ramach nagrody, zwycięzcy wezmą także udział w wizycie studyjnej w Norwegii i Krakowie z udziałem uczniów norweskich. Przewidziano również 3 wyróżnienia z nagrodami dla uczniów i szkół. A dla 399 pierwszych zgłoszonych osób przewidziano wartościowe gadżety
Rejestracji zespołu może dokonać opiekun, dyrektor szkoły lub inny pracownik danej placówki oświatowej za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.konkurszespoleni.pl. Znajduje się tam również dokładny regulamin konkursu „zesPOLeni” i aktualności. Termin rejestracji zespołów mija 20.02.2021 r., a prace konkursowe można nadsyłać do 28.02.2021 r.
Zachęcamy również do odwiedzania strony konkursu na Facebooku www.facebook.com/konkurszespoleni/, gdzie oprócz informacji o projekcie można także znaleźć mnóstwo inspiracji do stworzenia pracy konkursowej, a także ciekawostek na temat mieszkańców omawianych krajów.
Konkurs edukacyjny finansowany ze środków pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, w ramach Funduszy norweskich i EOG.