W związku z sytuacją powodziową, coraz więcej szkół na południu Polski odwołuje zajęcia. Obecnie najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Przypominamy, że zawieszenie zajęć nie oznacza obowiązku organizowania zdalnego nauczania. Przepisy jednoznacznie wskazują, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od organizowania dla uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Sytuacja powodziowa z całą pewnością stanowi okoliczność uzasadniającą zawieszenie zajęć w przedszkolach i szkołach. Przepisy prawa oświatowego stanowią, że zajęcia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie m.in. nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego.
Decyzję o zawieszeniu zajęć może podjąć dyrektor szkoły za zgodą organu prowadzącego. Zgodnie bowiem z § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
O zawieszeniu zajęć organ prowadzący lub dyrektor zawiadamiają organ sprawujący nadzór pedagogiczny oraz organ rejestrujący, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.
W dniach 16 i 17 września zawieszono zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych na terenach zalanych. Co do zasady, w sytuacji, gdy dochodzi do zawieszenia zajęć na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy pozwalają na odstąpienie od organizowania zdalnego nauczania. To, że dyrektor podjął decyzję o zawieszeniu zajęć nie oznacza, że odwołane lekcje trzeba będzie organizować zdalnie.
Zgodnie z art. 125a ust. 5 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, mogą odstąpić od organizowania dla uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Przypominamy, że zawieszenie zajęć jednostkach systemu oświaty odbywa się na podstawie decyzji organów prowadzących. Informacji na temat zajęć w poszczególnych szkołach zamieszczane są na stronach internetowych prowadzonych przez starostwa powiatowe, miasta i gminy. Na bieżąco komunikaty pojawiają się również na stronach internetowych kuratoriów oświaty oraz na profilach w mediach społecznościowych prowadzonych przez te organy.