Psycholog dziecięcy - dlaczego jest nam tak bardzo potrzebny w czasie pandemii?

Dodano: 1 lutego 2022
Psycholog dziecięcy

Pandemia Covid-19 wszystkim dała się we znaki. Wydaje się jednak, że dzieciom szczególnie. Widać to choćby po zapisach do psychologa dziecięcego i pytaniach o możliwość zapisu do takiego specjalisty. Nauka zdalna, zamknięcie w domu, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami — dla wielu dzieci okazało się to naprawdę dużym wyzwaniem. 

Warszawa: psycholog dziecięcy potrzebny od zaraz?

Psycholog dziecięcy Warszawa — zapytanie to w wyszukiwarce internetowej pojawia się coraz częściej. Spora grupa rodziców i opiekunów uświadamia sobie bowiem, że zachowanie dziecka zdecydowanie wskazuje na jakiś rodzaj problemów emocjonalnych. Nie zawsze zaś otwartość rodziców, gotowość do rozmowy wystarczą, aby rozwiązać problem. Nauczanie zdalne, wystawienie na nieustanną konieczność korzystania z komputera, który miał zastąpić osobisty kontakt z kolegami i nauczycielami, zamknięcie w pokoju, domu, brak możliwości podejmowania przez dłuższy czas wielu rodzajów aktywności wpłynął niestety bardzo destrukcyjnie na część najmłodszych — przekonuje psycholog dzieci. Wiele porad dotyczących problemów psychologicznych w wieku przedszkolnym i szkolnym znaleźć możesz tutaj: https://sensly.com/. W wielu przypadkach trudności dziecka, zaburzenia zachowania są tak duże, że konsultacja psychologiczna jest zdecydowanie wskazana. 

Czego możesz oczekiwać od psychologa dziecięcego?

Współpraca z psychologiem dziecięcym nie powinna niepokoić czy wzbudzać obaw. Wybierając się na wizytę, warto jednak upewnić się, czy konkretny psycholog dziecięcy zajmuje się diagnozą w kierunku podejrzewanego przez nas zaburzenia. Nie wszyscy zajmują się problemem depresji u dzieci, diagnostyką zespołu Aspergera czy dysleksji. Diagnoza psychologiczna dzieci jest zaś bardzo ważna, pozwala bowiem ustalić, gdzie leży problem. Bez tego trudno ruszyć dalej. W niektórych przypadkach potrzebna może nie okazać terapia rodzinna, w innych indywidualna. W niektórych przypadkach potrzebny może się okazać seksuolog dzieci, w innych — specjalista od zaburzeń odżywienia. Rozwód rodziców także może prowadzić do problemów psychologicznych dziecka, które jeszcze dodatkowo wzmocnić mogła pandemia — tutaj być może potrzebny będzie cykl indywidualnych sesji. Psychoterapeuta dzieci może zaproponować terapię systemową lub rodzinną, a także wiele innych rozwiązań — aby mógł to zrobić, potrzebna jest jednak najpierw rzeczowa diagnoza, dlatego też konsultacja psychologiczna dzieci jest tak ważna. Specjalistów możesz znaleźć np. tutaj: https://sensly.com/specjalisci/psycholog-dzieciecy-online

Psycholog dziecięcy — nie warto się bać

Pomoc psychologiczna dla dzieci w trakcie pandemii jest naprawdę bardzo potrzebna. Nauczanie zdalne pozwoliło oczywiście ocalić w jakimś stopniu możliwość przekazywania wiedzy, odebrało jednak dzieciom możliwość codziennego kontaktu, spotkań, poczucia bliskości i przynależności. Już samo to mogło u wielu z nich wywołać problemy, które obecnie znajdują odbicie w obserwowanym przez rodziców zamknięciu dziecka, problemach z nawiązywaniem kontaktu, niepokojących zachowaniach. Jeśli jednak konsekwencja nauczania zdalnego nałożyły się na dodatkowe, innego rodzaju problemy dziecka, sprawa może się okazać znacznie poważniejsza. W jednym i drugim przypadku, jeśli tylko mamy taką możliwość, warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, ponieważ będzie on w stanie wstępnie choć zdiagnozować dziecko, podjąć się współpracy z nim albo wskazać innego specjalistę, do którego warto się udać. Nie warto lekceważyć problemów psychologicznych na tym etapie, bo z wiekiem mogą one nie tylko nie minąć, ale jeszcze przybrać na sile.

Artykuł partnera

Tematyka

Sprawdź inne serwisy