Pisanie ręczne to nie przeżytek – tylko jak przekonać do tego uczniów?

Dodano: 25 czerwca 2024
young-red-haired-woman-cafe

W epoce nowoczesnych technologii i cyfryzacji coraz mniej osób decyduje się na sporządzanie notatek w formie odręcznych zapisków. Tradycyjne pismo jest bardzo często zastępowane przez komputery, smartfony i inne urządzenia mobilne. Warto jednak pamiętać, że klasyczne metody nadal zapewniają liczne korzyści dla mózgu i pamięci – zwłaszcza u osób młodych, które wciąż się rozwijają.

Jak ręczne pisanie wpływa na ludzki mózg?

Liczne badania naukowe wykazały, że pisanie ręczne angażuje różne obszary ludzkiego mózgu – m.in. koordynację wzrokowo-ruchową czy planowanie ruchu. Inaczej mówiąc, tradycyjne sporządzanie notatek z wykorzystaniem długopisu i kartki może korzystnie wpływać na integrację różnych funkcji mózgu. To w konsekwencji prowadzi do sprawniejszego rozwoju umiejętności poznawczych – zwłaszcza u młodych ludzi i uczniów.

Ręczne pisanie stanowi także katalizator dla kreatywności i wyobraźni, a ponadto w znacznym stopniu poprawia poziom koncentracji i usprawnia procesy czytania ze zrozumieniem. Jest to również dobry sposób na lepsze formułowanie myśli i skojarzeń. Tradycyjne pismo jest w stanie pobudzić do działania obszary mózgu w sposób, w jaki nie zrobi tego klawiatura komputera. Chodzi tu nie tylko o funkcje myślowe i pamięć, lecz także zdolności manualne, np. pracę nadgarstka. Co ciekawe, wiele osób uznaje ręczne pisanie jako relaksującą aktywność, która pozwala sprawniej radzić sobie ze stresem.

Jak pisanie odręczne wpływa na procesy pamięciowe?

Pod względem zapamiętywania informacji należy przede wszystkim zaznaczyć, że ręczne sporządzanie notatek i zapisywanie słów na papierze znacznie pobudza pamięć sensoryczną. Przyczynia się do tego m.in. pamięć skojarzeniowa, inaczej nazywana wzrokową. Polega ona na tym, że dokładnie zapamiętujemy, w którym miejscu strony zostało zapisane dane wyrażenie, a co za tym idzie – łatwiej jest nam zarejestrować również jego treść. Pisanie na klawiaturze jest oczywiście szybkie, łatwe i bezproblemowe, jednak to właśnie odręczne notatki pobudzają nasz umysł do myślenia. Wolniejszy proces tworzenia zapisków sprawia, że większą koncentrację skupiamy na tym, co piszemy, a nasz mózg ma więcej czasu na przetworzenie i zapamiętanie zapisywanych informacji. Dodatkowo, jeśli stosujemy kreatywne metody tworzenia notatek, np. wykorzystując kolory czy tworząc mapy myśli, możemy jeszcze bardziej zwiększyć szansę utrwalenia istotnej wiedzy.

Jak przekonać uczniów do sporządzania odręcznych notatek?

Uczniowie często uważają pisanie ręczne za przeżytek – żmudną i niepotrzebną pracę, którą można w szybki i łatwy sposób zastąpić klawiaturą komputera, laptopa czy smartfona. Warto jednak wiedzieć, że jest to czynność o sporym znaczeniu dla procesu uczenia się i wsparcia wielu funkcji mózgowych, które są szczególnie istotne dla rozwoju podczas najmłodszych lat. W jaki sposób można zatem zachęcić uczniów do korzystania z długopisu i papieru? Z pomocą może przyjść aplikacja do notatek Scribzee – to bezpłatne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno dla uczniów, jak i dorosłych. Z jego użyciem można skanować, organizować i przechowywać ręcznie tworzone notatki w formie cyfrowej. Dzięki temu można połączyć korzyści pisania odręcznego z usprawnieniami oferowanymi przez rozwiązania elektroniczne

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy