Konto osobiste dla studenta — na co zwrócić uwagę?

Dodano: 30 listopada 2023
konto-osobiste-dla-studenta-jak-wybrac

Banki mają szeroką ofertę rachunków, dostosowanych pod różne grupy wiekowe. Wśród nich bez problemu znajdziesz konta studenckie, często zwane także kontami dla młodych. Ponieważ w Polsce mamy co najmniej kilkanaście banków komercyjnych (i dziesiątki mniejszych, spółdzielczych), wybór najlepszego konta osobistego dla studenta może być problematyczny. Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla studenta, aby nie żałować? Na co zwrócić uwagę?

1. Kto może założyć konto studenckie?

Wbrew temu, co głosi nazwa, konto studenckie wcale nie jest przeznaczone tylko dla studentów. Wręcz przeciwnie: może je założyć każda osoba, która jest w odpowiednim wieku. Nieważne, czy studiuje, uczy się, pracuje czy nie robi nic. 

Banki najczęściej ofertę dla młodych kierują do osób pełnoletnich. Jak długo możesz korzystać z preferencyjnych, studenckich warunków prowadzenia konta? To zależy od banku. Zazwyczaj aż do momentu ukończenia 26 roku życia (18-26), aczkolwiek niektóre banki dają nieco krótszy czas, np. do 24 urodzin (18-24).

2. Opłaty za konto dla studenta

Konto dla młodych różni się od tego „dla starszych” głównie opłatami. Albo ich nie ma, albo są znacznie niższe, albo też warunki do spełnienia, które stawia bank, aby nie płacić za różne usługi, są znacznie łatwiejsze niż przy koncie dla dorosłych.

Przykład? W rachunku dla dorosłych musisz zapłacić co miesiąc min. 300 zł kartą, aby bank nie pobrał opłaty. W koncie osobistym dla studenta wystarczy 1 transakcja. 

Na te opłaty powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

  • Opłata za prowadzenie konta oraz karty. Czy jest, ile wynosi i jakie warunki trzeba spełnić, by za to nie płacić? Omijaj banki, w których musisz zapewniać wpływy na konto, aby było bez opłat: wiele instytucji oferuje całkowicie darmowe konto bez żadnych warunków.

  • Jakie bankomaty masz za darmo i ile ewentualnie kosztuje wypłata z bankomatów innych sieci. To ważne, szczególnie w mniejszych miejscowościach, w których jest ograniczona ilość bankomatów. Najlepiej wybrać konto osobiste dla studenta z darmowymi urządzeniami wszystkich sieci bez limitów.

  • Wypłaty cashback. Pewnie nawet nie wiedziałeś, ale większość banków umożliwia pobieranie pieniędzy podczas zakupów w sklepie, na przykład w Żabce. Idziesz do Żabki, kupujesz bułkę i przy okazji wypłacasz 20 zł. Warto o tej możliwości pamiętać, w niektórych miastach Żabek i podobnych sklepów jest więcej, niż bankomatów. Dobre konto osobiste dla studenta powinno mieć tę funkcję za darmo.

  • Przelewy. Nie ma chyba banku w Polsce, który pobiera opłaty za zwykłe przelewy w złotówkach wykonane przez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Ale już przelewy natychmiastowe czy nawet szybkie przelewy BLIK na telefon potrafią być płatne. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie tym opłatom. Tak samo zwróć uwagę na zlecenia stałe i polecenia zapłaty, czy aby na pewno wybrane przez Ciebie konto bankowe ma je za darmo.

3. Aplikacja mobilna

Dość trudno podjąć decyzję, jeśli się nie używało wcześniej aplikacji i nie wiesz, jak ona w ogóle wygląda. Na szczęście większość banków udostępnia wersję demo, dzięki której zobaczysz, jak ona wgląda, jakie ma funkcjonalności, czy Ci się podoba, czy też nie. Nie ma sensu wiązać się z bankiem, w którym aplikacja będzie Cię nieustannie denerwować. Większość młodych jest mobile only, więc otwarcie konta powinno nastąpić w instytucji, która spełnia wszystkie oczekiwania.

4. Nowoczesne konto i rozwiązania

Chcesz płacić telefonem, BLIKiem, zegarkiem, opaską? Sprawdź wcześniej, jakie mobilne płatności oferuje dany bank. Na przykład Bank Millennium dopiero w 2023 roku wprowadził możliwość płatności przez Google Pay. Jeśli masz opaskę Xiaomi i chciałbyś korzystać z Xiaomi Pay, nie wybieraj, chociażby banku ING, który nie obsługuje tych metod.

5. Dodatkowe usługi

Wakacje za granicą? Wymiana studencka? W obu przypadkach bardzo przydatne okaże się konto walutowe, najlepiej z kartą płatniczą, która ma funkcję wielowalutową. Co to znaczy? Tylko tyle, że masz kilka kont w różnych walutach i jedną kartę do nich wszystkich. Karta sama rozpoznaje, w jakim kraju jesteś i w jakiej walucie chcesz zapłacić. Dzięki temu pieniądze zostaną pobrane z odpowiedniego rachunku, bez wysokich kosztów przewalutowania. A walutę wygodnie i po dobrym kursie wymienisz online, w kantorze internetowym lub bankowym.

Zwróć uwagę także na promocje bankowe dla osób w wieku 18-26. Niemal każdy bank jest gotowy zapłacić za założenie rachunku osobistego i korzystanie z konta, i to nawet kilkaset złotych. Skoro i tak zamierzasz je otworzyć — zrób to w promocji i zgarnij dodatkową premię.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla studenta?

To proste: skorzystaj z rankingu kont studenckich, takie zestawienie znajdziesz pod tym adresem e-kursy-walut.pl/ranking-kont-studenckich/ . W jednym miejscu znajdziesz porównanie kont dla młodych największych banków w Polsce. Dzięki temu nie musisz samodzielnie sprawdzać propozycji każdego z nich i wczytywać się w mało zrozumiałe tabele opłat i regulaminy.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy