Jak rozbudzić ciekawość u dzieci i pomóc im wykorzystać czas w cyfrowym świecie w sposób rozwijający?

Dodano: 26 lipca 2023
Dokument archiwalny
epedagogika

Cyfrowy świat błyskawicznie się rozwija i przytłacza ilością swoich możliwości, często oferując więcej niż świat realny. Kontakt z nim jest nieunikniony i stawia wyzwania zarówno przed rodzicami, jak i ich dziećmi. To miejsce pełne nadużyć, problemów z samokontrolą i złych nawyków. Kontakt z Internetem powinien mieć korzystny wpływ na dzieci i wspierać je w codziennym życiu. Jak rozbudzić w dzieciach ciekawość w tym miejscu pełnym zagrożeń i zachęcić do rozwojowego spędzania czasu?

Pokaż dziecku, jak poprawnie wykorzystywać telefon i komputer do nauki

Naucz dziecko wykorzystywać swoje urządzenia do edukacji w sposób właściwy, a zauważysz, że nauka będzie przychodzić nie tylko szybciej, ale też skuteczniej.

Jeśli dziecko stara się ściągać i przepisywać rozwiązania zadań z Internetu, upomnij je, aby tego nie robiło. Pomóż mu wyszukiwać i analizować źródła, a także opisywać świat własnymi słowami. Naucz je znajdować najważniejsze informacje, aby wiązało doświadczenie nauki nie tylko z obowiązkiem, ale też poczuciem zainteresowania i odkrywania.

W telefonie i na komputerze dziecka powinno być miejsce na rozrywkę, ale pamiętaj, aby ją ograniczyć do zdroworozsądkowego poziomu. Uzależnienie od wielu bodźców może poważnie wpłynąć na rozwój dziecka. Wiele aplikacji oferuje opcję ustawienia limitów czasowych i kontroli rodzicielskiej. Warto zastąpić je programami do robienia notatek.

Zadbaj o to, aby nie było miejsca na różnego rodzaju rozpraszacze. Wyłącz powiadomienia aplikacji i komunikatorów na czas, kiedy jest to potrzebne. Trzeba robić to za każdym razem, a gdy to możliwe, najlepiej w ogóle z nich zrezygnować.

Ważne jest, aby wszystkie te dobre nawyki odbywały się samoistnie - bez Twojej pomocy jako rodzica. Głównym wyzwaniem, jakie stawia przed nami cyfrowy świat jest kształtowanie samokontroli przy zachowaniu samodzielności - mamy do czynienia z wieloma stronami i rozrywkami niekorzystnie wpływającymi na samokontrolę. Dziecko powinno być świadome, gdzie nie powinno wchodzić i czego nie powinno robić, aby sobie nie szkodzić. Należy je uświadamiać i uczyć samodzielnie wyznaczać sobie granice.

Wykorzystaj cyfrowy świat i Internet do kształtowania pasji dziecka

Nie ma lepszej motywacji i motoru do rozwoju, i ciekawości niż pasja. Każdy z nas chętniej sięgnie po treści, które są związane z jego zainteresowaniami. Nie inaczej jest w przypadku dzieci.

Znajdź i zachęć do korzystania z odpowiednich stron internetowych, takich jak platformy edukacyjne, społeczności online. Jeśli dziecko korzysta z portali społecznościowych typu YouTube, zachęć je do produktywnego spędzania czasu na nich. Pokaż, jak znaleźć treści związane z ich pasjami, takimi jak sport, sztuka, muzyka, nauka, literatura czy przyroda.

Pokazuj jak gromadzić wiedzę i wracać do niej z użyciem zakładek w przeglądarce. Postaraj się o to, aby dziecko nie tylko oglądało materiały, ale też aktywnie wykorzystywało to, czego się nauczyło. Pamiętaj o tym, że informacje muszą być dostosowane do stopnia rozwoju i nie przytłaczały swoim poziomem zaawansowania - niektóre platformy edukacyjne wytyczają jasną ścieżkę, pozwalając śledzić postępy w działaniu.

Zachęć do lektury online na różne sposoby

Wielu rodziców zmaga się z tym problemem: dziecko nie chce czytać. Zwykle dzieje się tak ze względu na przytłoczenie materiałem i perspektywę dużej ilości tekstu. Współczesna technologia i jej zasoby oferują jednak rozwiązania:

  • e-booki - cyfrowe książki, które dziecko może czytać na czytniku lub na ekranie komputera;

  • audiobooki dla dzieci online - książki mówione stanowią na ogół przyjemniejszą formą przyswajania tekstów i pozwalają ograniczyć czas przed ekranem.

Pamiętaj, że ważna jest też zachęta - powiedz dziecku kilka ciekawostek na temat danej książki. Postaraj się dobrać materiał do jego zainteresowań i formę przekazu do jego preferencji - spróbujcie też rotacji. Pamiętaj o wytrwałości i postaraj się motywować dziecko do wymagającego intelektualnie spędzania czasu regularnie, nawet jeśli wielokrotnie spotkasz się z odmową.

Na początku możecie robić to wspólnie, aby dać dziecku przykład. Wspólne słuchanie audiobooka z głośników jego komputera z pewnością pozwoli mu się wdrożyć. Dla pewności sprawdzaj czy dziecko rzeczywiście skupia uwagę przez quizy i zadania.

Dbaj o kontrolę, ale staraj się robić to w sposób dyskretny

Pozostawienie dziecka samego sobie w cyfrowym świecie może być skazane na porażkę, dlatego stań się dla niego partnerem. Staraj się śledzić jego postępy i kroki w tym miejscu, ale nie rób tego w oczywisty sposób, aby dziecko nie czuło się kontrolowane, a jego prywatność została zachowana.

Rozmawiaj z dzieckiem o jego osiągnięciach i działaniach. Pytaj, co udało mu się zdobyć w grach komputerowych. Jeśli zauważasz, że dziecko ma trudności lub utknęło w grze, możesz subtelnie udzielić wskazówki lub podpowiedzi, aby pomóc mu pokonać przeszkodę.

W przypadku problemów i kiedy widzisz, że dziecko zbyt angażuje się emocjonalnie lub poświęca na rozrywkę zbyt dużo czasu, staraj się je zaciekawić innymi sposobami spędzania czasu przed ekranem monitora, edukując na temat zagrożeń i możliwych konsekwencji.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy