Jak obliczyć ratę i całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Dodano: 3 stycznia 2023
Dokument archiwalny
Jak obliczyć ratę i całkowity koszt kredytu gotówkowego (2)

Przed podjęciem decyzji o kredycie klientów banków zawsze ciekawi wysokość spłacanych rat. Aby się tego dowiedzieć, wcale nie muszą udawać się osobiście do banku. Istnieje sposób na obliczenie tych i innych danych w domu. Jak to zrobić?

Gdzie można obliczać raty kredytów gotówkowych?

W celu obliczenia wysokości rat kredytu gotówkowego warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które pozwalają porównać oferty pochodzące z różnych banków. Ich obsługa jest bardzo prosta, ponieważ polega jedynie na wprowadzeniu następujących danych: kwoty kredytu, okresu kredytu, prowizji, rodzaju rat czy oprocentowania. Po wpisaniu potrzebnych informacji tuż pod kalkulatorem ukażą się wyniki obejmujące różne banki.

Jeszcze niżej można znaleźć szczegóły wyliczenia, dzięki którym sprawdza się proporcje wartości kredytu oraz odsetek na wykresie słupkowym. Następną funkcjonalnością jest harmonogram spłat. Jest to rozpiska z kolejnymi miesiącami, na której widać, ile pieniędzy do spłaty zostanie kredytobiorcy wraz z uiszczaniem kolejnych rat.

Z kalkulatora warto korzystać nie tylko w przypadku kredytów gotówkowych, ale także hipotecznych. Aby dowiedzieć się, który rodzaj pożyczki jest korzystniejszy, dobrym źródłem informacji będą poradniki gotówkowe. To baza wiedzy dla wszystkich zainteresowanych wzięciem kredytu lub pożyczki, a także dla chętnych pogłębienia wiedzy o bankowości.

Po co obliczać raty i całkowite koszty kredytów gotówkowych?

Obliczanie wysokości rat jest kluczowe w ocenie tego, czy dana osoba będzie w stanie spłacać kredyt, który chce zaciągnąć. Pozwala to także stwierdzić, na jaki okres będzie musiała rozłożyć zadłużenie, aby poradzić sobie z miesięcznymi kosztami, które odgórnie nakłada bank. Dzięki kalkulatorowi kredytowemu wiadomo, jak będzie prezentowało się zadłużenie przy oprocentowaniu, które zostało zaproponowane przez instytucję.

Możliwość policzenia rat i wartości kredytów pomaga w wyborze banku, do którego uda się przyszły kredytobiorca. Narzędzie pokazuje wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, jaką oferuje każda placówka. To bardzo ważne przy poszukiwaniu najlepszych kredytów, więc zdecydowanie warto korzystać z prostego kalkulatora, by dowiedzieć się tego w zaledwie kilka chwil.

Czego jeszcze można się dowiedzieć z kalkulatora?

Po wpisaniu danych do kalkulatora wraz z wynikami ukazuje się znacznik wysokiej przyznawalności. Znajduje się on przy tej ofercie, którą najczęściej udaje się pozyskać klientom banku. To dobra podpowiedź dla osób, którym zależy na jak najprostszym i jak najsprawniejszym procesie pozyskiwania gotówki. W pierwszym widoku przy nazwie każdego banku znajduje się informacja o RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) i pełnej kwocie spłaty.

Po kliknięciu ikony informacji można dowiedzieć się m.in. o okresie kredytowania. Ponadto da się od razu przejść do formularza bankowego. Po jego wypełnieniu konsultant zadzwoni do klienta w celu udzielenia mu większej ilości informacji. Wystarczy podać swoje podstawowe dane kontaktowe i zaakceptować regulamin.

Co wpływa na wysokość rat kredytu gotówkowego?

Pierwsza rzecz, od której zależy wysokość raty, to suma całego kredytu. Wiąże się ona także z okresem spłaty. Im on krótszy, tym wyższe kwoty trzeba spłacać co miesiąc. Następnie ważnym czynnikiem jest oprocentowanie kredytu, czyli to, o ile procent większą kwotę od zapożyczonej trzeba spłacić. Przy decydowaniu się na konkretny kredyt trzeba mieć na uwadze typ oprocentowania.

Czasami procent zwiększający ratę może być stały przez cały okres spłaty zadłużenia. Częściej jednak zdarza się, że jest to parametr zmienny i po pewnym czasie może wzrosnąć. Oprocentowanie stałe przez cały okres spłacania kredytu jest możliwe tylko przy bardzo niskich kwotach pożyczanych od banku. Poza tym wysokością raty jest w stanie modelować prowizja bankowa. Jej wysokość zależy bezpośrednio od każdego banku.

Wyższe raty będą wtedy, kiedy kredyt jest dodatkowo ubezpieczony. Trzeba mieć na uwadze taki czynniki jak m.in. rosnąca inflacja, która zmniejsza wartość pieniądza i zmusza Radę Polityki Pieniężnej do podwyższania stóp procentowych. Takie procesy mogą znacznie zwiększyć wysokość miesięcznych rat i bardzo rzadko da się je przewidzieć.

Kredyt gotówkowy – jakie ma zalety?

Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że pieniądze otrzymuje się od banku w całości. Nie trzeba martwić się nieprzyznaniem kolejnej transzy, co może mieć miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Ponadto klient nie musi deklarować, na co chce wydać pożyczoną gotówkę. Można za nią kupić wszystko: luksusową torebkę, mieszkanie, samochód czy zegarek. Da się pożyczyć zarówno kilka, jak i kilkaset tysięcy złotych.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego są bardzo zbliżone do tych, jakie trzeba spełnić przy pożyczce hipotecznej. Bardzo ważnym czynnikiem jest zdolność kredytowa. Oblicza się ją na podstawie dochodów danej osoby oraz jej comiesięcznych zobowiązań finansowych, czyli wydatków. Wtedy bank jest w stanie ocenić, czy z pozostałych pieniędzy klient będzie w stanie spłacać kolejne raty kredytu.

Liczy się również dobra historia kredytowa. Jeśli osoba nie ma żadnych długów i w terminie spłacała wcześniejsze zobowiązania, to nie powinna mieć kłopotów z tym czynnikiem. Bank bierze pod uwagę liczbę członków rodziny, jaką musi utrzymać dana osoba, a także to, na jakich warunkach jest ona zatrudniona. Najbardziej pożądana jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Co ważne, osoba starająca się o kredyt, musi mieć skończone 18 lat. Poza dokumentami potwierdzającymi wiek i tożsamość trzeba przedstawić zaświadczenie o zarobkach.

O kosztach kredytu można dowiedzieć się nie tylko z kalkulatora kredytowego, ale także w samym banku. W trakcie procedury kredytowej pracownik placówki powinien udzielić takich informacji klientowi. Warto jednak zrobić to na własną rękę w domu, aby ocenić, do którego banku udać się po najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego.

Artykuł partnera

Tematyka

Sprawdź inne serwisy