Jak będzie wyglądała matura w 2022 r.

Dodano: 19 lipca 2021
Jak będzie wyglądała matura w 2022 r.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 oraz przedłużające się okresy zdalnego nauczania, planowane są zmiany w przeprowadzaniu egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2021/2021. Sprawdź, jak będzie wyglądała matura w 2022 r., jeżeli opublikowany projekt ustawy wejdzie w życie.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany wynikające z konieczności zmodyfikowania organizacji i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego w najbliższych latach. Zmiany mają obowiązywać podczas egzaminów dla absolwentów, którzy dużą część swego kształcenia realizowali w formie nauczania zdalnego.

Wymagania egzaminacyjne dla maturzystów w roku szkolnym 2021/2022

W roku szkolnym 2021/2022 egzamin maturalny zostanie przeprowadzony na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych. Wymagania te będą stanowiły zawężony katalog w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Wymagania egzaminacyjne na rok szkolny 2021/2022 będą tożsame z wymaganiami na rok szkolny 2020/2021, opracowanymi przez zespoły ekspertów powołanych przez Ministra Edukacji i Nauki.

Od roku szkolnego 2022/2023 egzaminy będą przeprowadzane na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Egzamin maturalny w roku szkolnym 2021/2022

1. Matura bez części ustnej

Ustawodawca zakłada, że podobnie jak w ubiegłych latach, w roku szkolnym egzamin maturalny zostanie przeprowadzony tylko w części pisemnej. Do części ustnej egzaminu będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy:

  • aplikują na uczelnię zagraniczną i w postępowaniu rekrutacyjnym są zobowiązani przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego, albo
  • są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

Absolwenci chcący przystąpić do części ustnej egzaminu będą musieli wypełnić specjalną deklarację. W przypadku gdy wyniki z części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu muszą być przedstawione w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnią zagraniczną, absolwent będzie musiał dodatkowo złożyć oświadczenie w tej sprawie.

2. Świadectwo dojrzałości w roku szkolnym 2021/2022

W roku szkolnym 2021/2022 absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli:

  • otrzyma z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyska oraz
  • przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

2. Świadectwo dojrzałości w roku szkolnym 2022/2023 i w roku szkolny, 2023/2024

W kolejnych latach, czyli w roku szkolnym 2022/2023 i w roku szkolny 2023/2024 absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli:

  • otrzyma z każdego przedmiotu obowiązkowego co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpi do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
W odniesieniu do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 ma nastąpić rezygnacja z obowiązku uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego przedmiotu dodatkowego.

3. Świadectwo dojrzałości dla absolwentów, którzy nie zdali egzaminu w poprzednich latach

W roku szkolnym 2021/2022 świadectwo dojrzałości będzie mógł otrzymać absolwent, który w poprzednich latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów oraz przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Oznacza to, że świadectwa te otrzymają absolwenci,  nie zdali egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz przystąpili do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.

W celu otrzymania świadectwa dojrzałości absolwenci ci będą musieli złożyć do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosek o wydanie świadectwa dojrzałości w terminie do dnia 31 maja 2022 r. Po upływie tego terminu absolwent, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, będzie musiał przystąpić do egzaminu maturalnego w pełnym zakresie.

Projekt nowelizacji ustawy na etapie uzgodnień

Przedstawione propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (projekt z 7 lipca 2021 r.).

Źródło:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy