Gdzie wziąć kredyt na studia?

Dodano: 6 października 2023
pexels-stanley-morales-1454360

Kredyt dla studenta może się przydać wielu osobom, które planują rozpoczęcie studiów lub już studiują. Część z tych osób nie może liczyć na wsparcie rodziców, a wydatków ma wiele, na przykład związanych z opłaceniem wynajmu mieszkania czy zakupem pomocy naukowych. Gdzie wziąć kredyt na studia, by było to najbardziej opłacalne?

Kredyt dla studenta a kredyt studencki – czy jest różnica?

Przede wszystkim trzeba rozróżnić dwa pojęcia, czyli kredyt dla studenta i kredyt studencki. Brzmią bardzo podobnie, jednak „diabeł tkwi w szczegółach”. Kredyt dla studenta może mieć formę dowolnego zobowiązania finansowego, z którego korzysta osoba studiująca. To może być na przykład kredyt gotówkowy oferowany przez bank pod taką nazwą.

Z kolei definicja kredytu studenckiego jest ściśle określona. Jest to produkt finansowy przyznawany na preferencyjnych warunkach i związany ze specjalną procedurą. Jego działanie jest regulowane ogólnokrajowymi przepisami.

O kredyt studencki można się ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych. Wystarczy, że

  • dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekroczy sumy wskazanej przez rząd w danym roku,

  • student nie ukończył 30. roku życia,

  • doktorant nie ukończył 35. roku życia.

Jedną z ważnych zalet kredytu studenckiego jest preferencyjne oprocentowanie oraz możliwość umorzenia jego części po zakończeniu edukacji z dobrymi wynikami.

Kredyt studencki – warunki

Kredyt studencki jest udzielany przez niektóre banki komercyjne. Jego preferencyjne warunki są możliwe dzięki dopłatom z Funduszu Kredytów Studenckich. Są one finansowane z budżetu państwa. Procedura składania wniosku odbywa się tylko raz, ale student może korzystać z kredytu przez cały okres studiów w określonych transzach.

Co istotne, młoda osoba sama decyduje, ile środków chce otrzymywać z banku w czasie studiowania. Spłata pożyczonej sumy jest wymagana dopiero dwa lata od ukończenia studiów. W tym czasie kredytobiorca może ustabilizować swoją sytuacją finansową, czyli przede wszystkim podjąć zatrudnienie i zacząć zarabiać.

Atrakcyjnym warunkiem jest to, że można odroczyć lub nawet częściowo umorzyć spłatę kredytu studenckiego. Bank (w porozumieniu z instytucją rządową) może zwolnić ze spłaty części rat kredytu najlepszych studentów. Wysokość umorzenia zależy od wyniku, z jakim student ukończył studia wyższe albo doktoranckie. Dla najlepszych umorzenie może sięgnąć nawet 50% wartości zobowiązania.

Kredyt studencki – oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu studenckiego jest ustalane odgórnie przez rząd. Jego wysokość wynosi 1,2 stopy redyskontowej weksli NBP. Natomiast wartość oprocentowania spłacanego przez kredytobiorcę to tylko 0,5 stopy redyskontowej weksli NBP, czyli aktualnie 0,11%. Pozostała część odsetek jest spłacana przez budżet państwa.

A może kredyt gotówkowy dla studenta?

Nie każdy chce korzystać z kredytu studenckiego. Gdzie jeszcze można ubiegać się o finansowanie? Osoba studiująca może skorzystać z oferty banków – tak samo, jak każdy inny klient. Wielu studentów podejmuje pracę dodatkową, dlatego może ubiegać się o standardowy kredyt gotówkowy.

Kredyt dla studenta w takiej formie charakteryzuje się takimi samymi warunkami, jak ten dla osoby niestudiującej. Gdzie szukać dobrej oferty? Przede wszystkim w banku, który oferuje najniższe oprocentowanie.  To od niego w dużej mierze zależy całkowity koszt kredytu.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy