W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wskazano, którzy nauczyciele będą mieli kwalifikacje do nauczania przedmiotu edukacja zdrowotna. Resort edukacji zakłada, że przedmiotu edukacja zdrowotna będą mogli nauczać nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania przedmiotów: wychowanie do życia w rodzinie, biologia i wychowanie fizyczne oraz psychologowie . Sprawdź szczegóły.
Od 1 września 2025 r. nowy przedmiot – edukacja zdrowotna w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych
Od 1 września 2025 r. rozpocznie się realizowanie przedmiotu edukacja zdrowotna. Przedmiot ten będzie prowadzony w:
-
klasach IV–VIII szkół podstawowych w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej klasie, przy czym przedmiot będzie realizowany w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego (nie przez cały rok szkolny), z uwagi na przeprowadzany w maju egzamin ósmoklasisty w klasie VIII szkoły podstawowej; w związku z dodaniem nowego przedmiotu łączna liczba godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w szkole podstawowej w okresie nauczania zostanie zwiększona o 5 godzin w okresie nauczania (tj. w klasach IV–VIII);
-
oddziałach przysposabiających do pracy organizowanych w klasach VII i VIII szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, przy czym przedmiot będzie realizowany w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego (nie przez cały rok szkolny), z uwagi na przeprowadzany w maju egzamin ósmoklasisty w klasie VIII szkoły podstawowej; w związku z dodaniem nowego przedmiotu łączna liczba godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w oddziałach przysposabiających do pracy organizowanych w klasie VII i VIII szkoły podstawowej w okresie nauczania zostanie zwiększona o 2 godziny w dwuletnim okresie nauczania (tj. w klasach VII i VIII);
-
liceum ogólnokształcącym (z wyłączeniem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych), technikum i branżowej szkole I stopnia w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasach I i II albo klasach II i III albo klasach I i III; w związku z dodaniem nowego przedmiotu liczba godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia zostanie zwiększona o 2 godziny w okresie nauczania.
Ministerstwo Edukacji proponuje, aby nowy przedmiot edukacja zdrowotna był realizowany obowiązkowo od roku szkolnego 2025/2026 w klasach I i II albo klasach II i III albo klasach I i III liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Przy czym w odniesieniu do uczniów ww. szkół, którzy rozpoczęli kształcenie w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkole I stopnia w roku szkolnym 2024/2025, nowy przedmiot będzie obowiązkowo realizowany w klasach II i III.
Kwalifikacje nauczyciela do nauczania edukacji zdrowotnej: nauczyciele biologii, wychowania do życia w rodzinie i wychowania fizycznego oraz psycholog
Ministerstwo Edukacji, w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia zmieniającego ramowe plany nauczania, wyjaśnia, że kwalifikacje do nauczania przedmiotu edukacja zdrowotna będą mieli nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania przedmiotów:
- wychowanie do życia w rodzinie,
- biologia,
- wychowanie fizyczne.
Edukacji zdrowotnej będzie mógł nauczać również psycholog szkolny.
MEN sfinansuje studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej
Jak podkreśla Minister Edukacji – nauczyciele będą mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniach doskonalących, organizowanych przez publiczne placówki doskonalenia nauczycieli.
Ponadto, nauczyciele będą mogli uczestniczyć w kwalifikacyjnych studiach podyplomowych przygotowujących do nauczania przedmiotu edukacja zdrowotna, finansowanych ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Przeczytaj również: