Czym jest SAP ERP i na czym polega praca z oprogramowaniem?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 8 grudnia 2022
Czym jest SAP ERP i na czym polega praca z oprogramowaniem

SAP ERP to gałąź IT kojarzona w ostatnim czasie z wyjątkowo dynamicznym rozrostem. W rozwijających się przedsiębiorstwach zawsze ceni się procesy wspomagające efektywną i sprawną pracę zespołu. SAP ERP to duża pomoc w optymalizacji działań. Czym zajmuje się SAP Consultant?

Czym jest SAP ERP?

Nazwa SAP ERP pochodzi od angielskich wyrażeń Systems Applications and Products in Data Processing oraz Enterprise Resource Planning. Jest to oprogramowanie, które pomaga w sprawnym zarządzaniu firmą. System gromadzi dane o przedsiębiorstwie i jego zasobach, a następnie usprawnia podejmowanie procesów i planowanie zadań. To bardzo pomocne szczególnie przy logistyce czy e-commerce.

Konsultant SAP – czym się zajmuje?

Każdy, kto zastanawia się na tym, na czym polega praca konsultanta SAP, musi wiedzieć, że praca ta nie należy do najłatwiejszych. Konsultant musi doskonale znać się na oprogramowaniu SAP, ponieważ pomaga różnorodnym przedsiębiorstwom we wdrażaniu go do ich działań. Musi wiedzieć, jak rozdysponować dane firmy w SAP, a także wyjaśnić pracownikom, jak mogą dzięki temu usprawnić swoją pracę.

SAP Consultant dopasowuje oprogramowanie do potrzeb danego przedsiębiorstwa, a także kontroluje, czy wszystko działa prawidłowo. Musi dostrzegać nieprawidłowości i umieć je niwelować. Ze względu na charakter pracy konsultant SAP często pracuje w różnych miejscach. Gdy skończy wdrażanie SAP w jednej firmie, przenosi się do następnej, która potrzebuje pomocy w tym zakresie.

Na jakie zarobki może liczyć konsultant SAP?

Zarobki na stanowisku konsultanta SAP są jednym z kluczowych czynników, dla których coraz więcej osób chce zacząć działać w tej branży. Praca jest wymagająca i odpowiedzialna, co zdecydowanie przekłada się na wynagrodzenie, nawet na stanowiskach juniorskich. Na stronie z ogłoszeniami pracy w IT, No Fluff Jobs, można znaleźć widełki płacowe dla stanowiska. Dane pochodzą z listopada 2022 roku i prezentują się następująco:

  • Junior: 7 000 – 10 000 złotych (umowa o pracę oraz B2B);
  • Mid: 18 000 – 20 000 złotych (umowa o pracę), 16 800 – 23 000 złotych (B2B);
  • Senior: 17 500 – 24 000 złotych (umowa o pracę), 20 080 – 30 000 złotych (B2B).

Wysokość zarobków zależy zatem przede wszystkim od doświadczenia, ale też od formy zatrudnienia. Niekiedy kontrakty B2B są znacznie bardziej opłacalne niż zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Warto śledzić na bieżąco ogłoszenia na portalach, w których zawsze podaje się zakres proponowanych zarobków, takich jak No Fluff Jobs.

Czy trudno zostać konsultantem SAP?

Wiele osób dostrzegło już potencjał drzemiący w posadzie konsultanta SAP, więc zdobycie pracy może być z czasem coraz trudniejsze. Mimo to nawet przy małym zainteresowaniu otrzymanie zatrudnienia nie byłoby proste, bo od kandydatów wymaga się sporego zakresu umiejętności. Najczęściej wśród wymagań znajduje się dyplom uczelni z kierunku związanego z branżą IT.

Jednym z podstawowych wymogów na stanowisku jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego wraz z wyrażeniami technicznymi. Nawet przy stanowiskach juniorskich zwykle trzeba wykazać się doświadczeniem w pracy z SAP oraz znajomością technologii niezbędnych przy pracy z oprogramowaniem. Należy do nich m.in. RICEF czy języki programowania.

SAP Consultant to także cała masa zdolności personalnych. Osoba ta musi być otwarta i potrafić zarządzać zespołem. Wyrozumiałość przyda jej się w instruowaniu pracowników, jak mają posługiwać się nowymi systemami w swojej firmie. Liczy się także poszerzanie swoich kompetencji przez cały czas wykonywania zawodu i zdolność łatwego przyswajania skomplikowanej wiedzy.

Choć zdobycie pracy konsultanta SAP może nie być proste, to zdecydowanie warto dołożyć wszelkich starań, aby taką posadę otrzymać. Kariera w tym dziale IT to szansa na wysokie zarobki, prestiżowe osiągnięcia i nieustanny rozwój swój i swoich kompetencji. Warto zapoznać się z ogłoszeniami pracy dotyczącymi SAP, aby wiedzieć, jakie konkretnie umiejętności szczególnie warto szlifować.

Artykuł partnera
Dodano: 8 grudnia 2022

Autor: Artykuł partnera

Tematyka

Sprawdź inne serwisy