Obchodzony 10 października, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, skłania do zastanowienia się nad kondycją równowagi zarówno osób dorosłych i jak również dzieci i młodzieży. Trwająca pandemia COVID-19 i realia, jakie jej towarzyszą, podniosły dynamikę i zintensyfikowały zmiany w obszarze postępującej „cyfryzacji” naszej codzienności.
Dziś już nikt nie kwestionuje roli, jaką odgrywa współczesna technologia w naszym życiu, jednak wciąż nie ma wystarczającej świadomości i wiedzy społecznej na temat jej realnego wpływu na rozwój najmłodszych. Coraz częściej
i coraz młodsze dzieci obserwujemy z ekranem „przy nosie”. Według statystyk, 70% [1] dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów i smartfonów, a liczba godzin spędzanych przed ekranami, ogranicza u dzieci czas poświęcany na inne, ważne aktywności: ruchowe, społeczne i edukacyjne.
Kampania ma być odpowiedzią na nowe zagrożenia cywilizacyjne, na jakie obecnie narażone są Dzieci już od najmłodszych lat – e-uzależnienia, uświadamiając poprzez przekazywanie rzetelnej wiedzy i dając wsparcie. Pomysłodawcą tego projektu jest Stowarzyszenie „Strefa Wsparcia”, które ma za sobą wiele lat działań w walce z e-uzależnieniami oraz wspierania zdrowia psychicznego dzieci.
Kampania ma na celu:
W ramach współpracy przy programie „RE@LNIE ODPOWIEDZIALNI”, nauczyciele każdej placówki, która zgłosi swój udział, otrzymają komplet materiałów, by móc aktywnie wspierać dzieci i rodziców. Uczestnicy będą mogli również skorzystać
z bezpłatnej wiedzy przekazywanej podczas podcastów, webinariów itp.
[1] Źródło: Millward Brown dla FDN. 2015