Świat biznesu stworzył własny język specjalistyczny. Jego znajomość przydaje się na co dzień, szczególnie gdy mówimy o skrótach, które często budzą zdziwienie. Czym jest CEO, SWOT oraz PKD? Skąd takie zamiłowanie do żargonu? Jakie jeszcze skróty przydają się w biznesie?
Choć skróty takie jak SWOT czy KRS raczej nie mówią za wiele osobom spoza świata biznesu i finansów, to mimo wszystko bardzo przydają się w codziennym użytku. Język specjalistyczny jest trudny i wymaga dużo nauki, ale często jest to jedyny sposób na wyrażenie tego, co chcemy powiedzieć.
Żargon rzeczywiście się przydaje, podobnie jak skrótowce. Trzy- lub czteroliterowy akronim pozwala dużo szybciej zrozumieć, o czym dokładnie mówimy. Ciągłe podawanie pełnych nazw jest czasochłonne i męczące – używając skrótowców unikamy niepotrzebnego wysiłku oraz oszczędzamy cenny czas. Niestety nie zawsze możemy skorzystać z akronimów. Czasami niezbędne są pełne nazwy, np. gdy wypisujemy pełnomocnictwo: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/pelnomocnictwo/. Musimy zawrzeć pełną nazwę instytucji, którą upoważniamy lub wobec której wystawiamy pełnomocnictwo.
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym skrótom w świecie biznesu. Kiedy ich używamy i co oznaczają poszczególne akronimy?
CEO to skrót od chief executive officer. Jest to najważniejsza osoba w organizacji, czyli odpowiednik polskiego prezesa. CEO podejmuje strategiczne decyzje dotyczące działania firmy. Nadzoruje pracę wszystkich działów przedsiębiorstwa, często ma też znaczenie marketingowe, np. udzielając wywiadów do prasy.
SWOT to skrót od strengths, weaknesses, opportunities and threats. Pod tym akronimem kryje się tzw. analiza SWOT, czyli najpopularniejszy sposób na określanie potencjału drzemiącego w planie biznesowym lub firmie. Zadaniem analizy SWOT jest ustalenie mocnych i słabych stron przedsięwzięcia (literki S oraz W), a następnie zidentyfikowanie możliwości rozwoju (O) oraz potencjalnych zagrożeń (T), które zmniejszają szansę na odniesienie sukcesu. Analiza SWOT jest z powodzeniem wykorzystywana przez duże i małe firmy od końca lat 50. XX wieku. To jedno z najpopularniejszych narzędzi z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem.
PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wyjaśnijmy czym jest PKD – to nie jest organizacja, a klasyfikacja, której zadaniem jest podzielenie firm zgodnie z rodzajem wykonywanej działalności. Wyznacza się je w ramach kodów, które są wybierane przez przedsiębiorców. Charakter działalności przedsiębiorstwa musi odpowiadać wybranym kodom PKD. Takie narzędzie przydaje się podczas tworzenia statystyk, ale też może być wykorzystywane przez rząd np. do ustalania zakresu programów pomocowych.
KRS to skrót od Krajowego Rejestru Sądowego. To specjalny rejestr publiczny, prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Znajduje się w nim wykaz przedsiębiorców, firm, stowarzyszeń, fundacji, organizacji, a także dłużników niewypłacalnych. Z KRS możemy uzyskać ważne informacje na temat podmiotów, z którymi planujemy nawiązać współpracę.
Artykuł sponsorowany