Sprawdź, w jaki sposób organizuje się zajęcia rewalidacyjne dla uczniów objętych nauczaniem indywidualnym, z niepełnosprawnością intelektualną, w oddziale specjalnym.
Czas trwania zajęć rewalidacyjnych został uregulowany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowej organizacji szkół i przedszkoli.
Sprawdź, czy nowe przepisy, które wchodzą w życie 1 września 2017 r., regulują, w jakich godzinach mają być realizowane zajęcia rewalidacyjne.
Czy rodzic dziecka, które posiada orzeczenie poradni, może nie wyrazić zgody na udział dziecka w zajęciach rewalidacyjnych? Sprawdź, co szkoła może zrobić w takiej sytuacji.
Nauczyciel prowadzący zajęcia rewalidacyjne powinien mieć ukończony kierunek lub specjalność odpowiednie do niepełnosprawności uczniów, np. zajęcia z dziećmi z upośledzeniem umysłowym – oligofrenopedagog, zajęcia socjoterapeutyczne – socjoterapeuta, zajęcia z dziećmi słabo widzącymi lub niewidomymi – tyflopedagog, niesłyszącymi – surdopedagog. Dodatkowym warunkiem jest także posiadanie przygotowania pedagogicznego.
Przepisy nie określają zasad organizacji zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, nie jest to bowiem obowiązek dyrektora. Nie wskazują również liczby uczniów na takich zajęciach. Jeśli zatem dyrektor podejmie decyzję o realizacji takiej formy pomocy, to powinien określić zasady kwalifikacji uczniów na zajęcia, w tym liczebność grupy.
Dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego można zorganizować różne zajęcia rewalidacyjne. Mogą to być zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia logopedyczne, terapii pedagogicznej, treningu społecznego, terapii SI, rehabilitacji ruchowej, terapii ręki itd. Należy wybierać je odpowiednio do rozpoznanych potrzeb ucznia. Zajęcia te mogą nazywać się tak samo, jak te w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ale nie są tym samym. Pamiętaj, że to dwie różne formy wsparcia, nawet jeżeli ich wspólny, celem jest poprawianie sprawności i wspomaganie rozwoju.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Przepisy nie wskazują, ile powinny trwać zajęcia rewalidacyjne, ale zgodnie z wyjaśnieniami resortu edukacji przyjmuje się, że trwają godzinę zegarową, a nie lekcyjną.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.