Standardy dla psychologów pracujących w poradniach psychologiczno-pedagogicznych wskazują, że przed przystąpieniem do badania diagnostycznego trzeba uzyskać zgodę na uczestnictwo w tym badaniu – zarówno od rodziców, jak i od samego dziecka. Uzyskanie zgody nie zawsze jest łatwe – pojawiają się bowiem pytania: czy kilkulatek może świadomie zadecydować o poddaniu się badaniu? Czy dziecko może zostać poddane diagnozie mimo sprzeciwu jednego z rodziców? Jak postąpić gdy żadne z nich nie wyraża zgody na diagnozę? W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące zgody na badanie diagnostyczne dziecka.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Od 3 października 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Nowe rozporządzenie wchodzi bowiem w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ogłoszenie w Dzienniku Ustaw miało miejsce 2 października 2023 r. Potrzeba wydania nowego aktu prawnego wynikała z konieczności dostosowania przepisów do nowego standardu kształcenia nauczycieli. Co jednak ważne – nowe wymagania nie oznaczają utraty kwalifikacji obecnych nauczycieli. Sprawdź szczegóły i poznaj kwalifikacje wymagane od specjalistów od 3 października 2023 r. W artykule omówiono kwalifikacje wymagane od: psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, terapeuty pedagogicznego, logopedy i doradcy zawodowego.
Przeczytaj również:
Jesteś pedagogiem, psychologiem lub innym specjalistą, a dyrektor chce przydzielić Ci godziny przedmiotu? Sprawdź, w jaki sposób zostanie obliczone Twoje pensum. Autor wyjaśnia, jak zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela powinno być obliczane pensum nauczyciela - specjalisty.
Informacja o potrzebie udania się z dzieckiem do psychologa dziecięcego często wywołuje u rodziców szok i niepewność. Jednak szkoła czy przedszkole nie zawsze jest w stanie udzielenia kompleksowego wsparcia, którego w danej sytuacji potrzebuje dziecko. Przekazując sugestię skorzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej warto wyjaśnić, jak będzie wyglądała pierwsza wizyta u psychologa specjalnego oraz na czym polega praca z dzieckiem w gabinecie. Warto wyjaśnić rodzicom, że pierwsza wizyta ma charakter konsultacji, w czasie której psycholog ma zgromadzić kluczowe informacje. Trzeba bowiem mieć świadomość, że na pierwszym spotkaniu psycholog nie rozpocznie jeszcze terapii i nie udzieli dziecku kompleksowej pomocy. W artykule zamieszczamy wskazówki do przygotowania dziecka i rodziców na spotkanie z psychologiem dziecięcym.
Z artykułu dowiesz się m.in .:
Absolwenci psychologii niejednokrotnie wiążą swoją przyszłość z pracą w szkole lub placówkach opiekuńczych. Jednak do pracy z dziećmi niezbędne są specjalne uprawnienia. Nie trzeba jednak rozpoczynać kolejnych 2-3, czy też 5-letnich studiów, by zdobyć niezbędne kwalifikacje. W ramach studiów podyplomowych stworzono kierunek Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów, które można odbyć już w zaledwie 3 semestry. Na czym polega ten kierunek oraz dlaczego warto wybrać studia podyplomowe online?
Zatrudnienie psychoterapeuty w poradni psychologiczno-pedagogicznej jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że osoba ta musi – oprócz szkolenia w zakresie psychoterapii, posiada również przygotowanie pedagogiczne. Sprawdź szczegóły.
W wielu szkołach zadania pedagoga specjalnego są realizowane przez innych specjalistów – psychologa lub pedagoga szkolnego. W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy specjalista może prowadzić wspólny dziennik, np. psychologa i pedagoga specjalnego? Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne.
Pomoc psychologiczna to rzecz, po którą często wstydzimy się sięgnąć, nawet gdy mamy aktualnie duże i wymagające problemy do rozwiązania. Jednak jeżeli zależy nam na naszym zdrowiu, nie powinniśmy wahać się i odkładać wizyty u specjalisty w nieskończoność. Teraz możemy także zrobić to w wersji online.
Pandemia Covid-19 wszystkim dała się we znaki. Wydaje się jednak, że dzieciom szczególnie. Widać to choćby po zapisach do psychologa dziecięcego i pytaniach o możliwość zapisu do takiego specjalisty. Nauka zdalna, zamknięcie w domu, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami — dla wielu dzieci okazało się to naprawdę dużym wyzwaniem.
Przepisy prawa oświatowego wskazują, jakie zajęcia są realizowane przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz specjalistów w ramach pensum. Sprawdź, które zajęcia nauczycieli i specjalistów są traktowane jako prowadzone z uczniami i wychowankami lub na ich rzecz. Dowiedz się, kiedy udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole wlicza się do pensum.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Pobierz:
Jednym z wymogów prowadzenia przez placówkę wczesnego wspomagania rozwoju jest zatrudnianie specjalistów wymienionych w przepisach. Wśród nich wskazuje się na psychologa, jednak bez wskazania, jaką specjalność powinien ukończyć. Obecnie szkoły wyższe oferują studia podyplomowe dla psychologa prowadzącego zajęcia WWR. Sprawdzamy, czy ich ukończenie przez magistra psychologii jest obowiązkowe.
Z artykułu dowiesz się:
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.