psycholog

Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r.

Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r.

Od 3 października 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Nowe rozporządzenie wchodzi bowiem w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ogłoszenie w Dzienniku Ustaw miało miejsce 2 października 2023 r. Potrzeba wydania nowego aktu prawnego wynikała z konieczności dostosowania przepisów do nowego standardu kształcenia nauczycieli. Co jednak ważne – nowe wymagania nie oznaczają utraty kwalifikacji obecnych nauczycieli. Sprawdź szczegóły i poznaj kwalifikacje wymagane od specjalistów od 3 października 2023 r. W artykule omówiono kwalifikacje wymagane od: psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, terapeuty pedagogicznego, logopedy i doradcy zawodowego.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego? Wskazówki do przygotowania dziecka i rodziców

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego? Wskazówki do przygotowania dziecka i rodziców

Informacja o potrzebie udania się z dzieckiem do psychologa dziecięcego często wywołuje u rodziców szok i niepewność. Jednak szkoła czy przedszkole nie zawsze jest w stanie udzielenia kompleksowego wsparcia, którego w danej sytuacji potrzebuje dziecko. Przekazując sugestię skorzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej warto wyjaśnić, jak będzie wyglądała pierwsza wizyta u psychologa specjalnego oraz na czym polega praca z dzieckiem w gabinecie. Warto wyjaśnić rodzicom, że pierwsza wizyta ma charakter konsultacji, w czasie której psycholog ma zgromadzić kluczowe informacje. Trzeba bowiem mieć świadomość, że na pierwszym spotkaniu psycholog nie rozpocznie jeszcze terapii i nie udzieli dziecku kompleksowej pomocy. W artykule zamieszczamy wskazówki do przygotowania dziecka i rodziców na spotkanie z psychologiem dziecięcym.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że psycholodzy pracują bardzo różnie. Standard pracy i sposób przeprowadzania konsultacji jest indywidualnym wyborem i trudno tu o jeden schemat. Wszystko zależy również od tego, gdzie pracuje konkretny specjalista. Trochę inna jest oferta poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni zdrowia psychicznego czy centrum środowiskowego. Psycholodzy udzielają pomocy w prywatnych gabinetach, centrach medycznych państwowych i komercyjnych, organizacjach pozarządowych, instytucjach pomocy społecznej i wielu innych miejscach. Charakter placówki z pewnością wpływa na to, jak dokładnie przebiega współpraca z psychologiem. Warto jednak znać różne możliwości, jakie może zaproponować specjalista.
Sprawdź inne serwisy