Szkolenie ma na celu wesprzeć nauczycieli we współpracy z rodzicami uczniów. Po jego zakończeniu wychowawcy powinni znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Jak postrzegam rodziców moich uczniów? Czy pierwszy kontakt wychowawcy z rodzicami musi być trudny? Jak zorganizować pierwsze zebranie z rodzicami? Dlaczego czasem tak trudno wybrać trójkę klasową? Jak powinna przebiegać współpraca z rodzicami w trakcie roku szkolnego? Jak postrzegam rodziców moich uczniów?
Mimo że często słyszymy o tym, że współpraca z rodzicami to jedno z podstawowych zadań wychowawcy, część z nas nie czuje się w niej najlepiej. Zdarza się, że odczuwamy niepokój, gdy przychodzi mail od rodziców, informacja w dzienniku internetowym lub widzimy numer telefonu rodzica na wyświetlaczu telefonu. Dzięki artykułowi dowiesz się w jaki sposób Twoje przekonania wpływają na współpracę z rodzicami oraz przyjrzysz się kompetencjom, które ją ułatwiają.
W społeczności szkolnej działania wychowawcze odbywają się na wielu płaszczyznach a elementarnym obszarem jest zespół klasowy. W związku z tym szczególna rola przypada w tych zadaniach wychowawcy klasy, który jest osobą „pierwszego kontaktu” dla swoich wychowanków i ich rodziców. Jak zachęcić rodziców do współdziałania ze szkołą w procesie wychowania przedstawiamy w poniższym artykule.
Czasem może się zdarzyć, że zamiast rozwijającej się współpracy pomiędzy nauczycielem a rodzicami narastają nieporozumienia. Zaczynamy wtedy szukać przyczyń, zapraszamy na rozmowy i mimo wszystko, współpraca nie rozwija się tak, jakbyśmy oczekiwali. Może pojawiać się złość i wzajemne pretensje. W takiej sytuacji warto poszukać przyczyn tego stanu rzeczy. Jedną z nich może być nie spełnianie wzajemnych oczekiwań dotyczących kontaktów i współpracy: szkoła – rodzice. Tekst przedstawia znaczenie wzajemnych oczekiwań nauczycieli i rodziców w budowaniu współpracy.
Każdy nauczyciel narażony jest na kontakt z uczniem lub rodzicem, któremu „puszczają emocje”. W takich przypadkach podczas spotkania nierzadko pada o kilka słów za dużo – rozmówca oskarża wychowawcę o niesprawiedliwość, używa inwektyw, obraża go. Przekroczenie granicy między byciem niegrzecznym a znieważeniem nauczyciela jest niezwykle łatwe. Jak powinien reagować znieważony nauczyciel? Sprawdź, gdzie szukać pomocy.
Problem wciąż nie jest dostatecznie często podnoszony w szkole. Częściowo wynika to z lęku przed samym zjawiskiem narkomanii, a częściowo z pokutujących od lat stereotypów. Właśnie dlatego odkrycie, że uczeń bierze jest ogromnym zaskoczeniem dla nauczycieli. Dowiedz się, jakie działania podjąć w stosunku do ucznia zażywającego narkotyki i skorzystaj ze wskazówek – jak rozmawiać z uczniem i jego rodzicami.
Pozornie błaha czynność, jaką jest rutynowe sprawdzanie głowy dziecka pod kątem wszawicy może być punktem zapalnym do konfliktu między szkołą a rodzicami. Brak porozumienia między rodzicami a pielęgniarką lub dyrektorem może natomiast skończyć się zawiadomieniem sądu rodzinnego o podejrzeniu niewywiązywania się z obowiązków rodzicielskich przez rodziców ucznia.
Realizując kształcenie specjalne na rzecz dziecka, ucznia, nie nie uwzględniać w planowaniu i realizowania działań wspierających rodziców dziecka, ucznia. Nadal nie docenia się w planowaniu działań wsparcia dla ucznia ogromnego doświadczenia, wiedzy na temat funkcjonowania swojego dziecka, jakie posiadają rodzice. Choć często współpraca taka jest niezwykle trudna, a czasem wydaje się wręcz niemożliwa, to należy dołożyć wszelkich starań i poszukiwać możliwych sposobów na nawiązanie, jeśli nie pozytywnej, to choć poprawnej relacji z rodzicami dziecka, ucznia. Dowiedz się, jak pozyskać w rodzicach sprzymierzeńców.
Coraz częściej się zdarza, że rodzice roztaczają nad swoimi dziećmi parasol ochronny − wyręczają je, poprawiają, pouczają, decydują za nie i notoryczne uniemożliwiają podejmowanie samodzielnych decyzji. Nie raz doświadczyliście problemów wynikających z nieprawidłowych postaw rodziców. W artykule zajdziesz wskazówki, jak współpracować z takimi rodzicami oraz jakie ustalenia z nimi zawrzeć.
W trosce o bezpieczeństwo swoich dzieci rodzice często zapominają o tym, że nie mogą korzystać ze wszystkich dostępnych środków pozwalających. Jednym z coraz częściej pojawiających się problemów jest instalowanie w przedmiotach przynoszonych przez dzieci do szkoły podsłuchów czy mini kamer. Jak reagować na takie zachowanie? Czy nauczyciel powinien zgodzić się na rejestrowanie prowadzonych przez siebie zajęć?