Szkoła prowadząca kształcenie specjalne jest obowiązana zapewnić zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na czas pracy rodziców (na wniosek rodziców) lub organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole. Sprawdź, czy obowiązek zorganizowania świetlicy dotyczy również szkoły specjalnej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zorganizowanie świetlicy szkolnej to obowiązek każdej szkoły podstawowej i specjalnej, jeżeli rodzice zgłoszą potrzebę korzystania z opieki po lekcjach. W niniejszym artykule przyjrzymy się celom i zadaniom świetlicy szkolnej oraz przepisom regulującym jej funkcjonowanie. Wyjaśniamy, jakie są wymagania dotyczące pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia świetlicowe, omawiamy zasady rekrutacji do świetlicy, dostępność dla dzieci niepracujących rodziców oraz liczbę uczniów w grupie świetlicowej. Autorka przeprowadziła również analizę przepisów dotyczących kwalifikacji nauczyciela wychowawcy świetlicy, wymiaru pensum oraz wymagań dotyczących dokumentowania pracy.
Uczniowie z zespołem Aspergera, tak samo jak pozostali uczniowie, mogą przed rozpoczęciem zajęć oraz po ich zakończeniu przebywać w świetlicy szkolnej. Czy w tym czasie w świetlicy musi przebywać z nim nauczyciel wspomagający?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W obliczu problemów związanych z zachowaniem uczniów, szkoły często stają przed wyzwaniem zapewnienia bezpiecznego i wspierającego środowiska dla wszystkich uczestników procesu edukacyjnego. Przedmiotem dyskusji są najczęściej kwestie agresywnego zachowania w miejscach takich jak biblioteka czy świetlica szkolna. Czy szkoła ma prawo ograniczyć dostęp do świetlicy dla ucznia wykazującego agresywne zachowania?
Zakres zadań, jaki można przydzielić nauczycielowi w ramach czasu pracy, budzi wątpliwości nauczycieli i dyrektorów. Tymczasem przepisy wyraźnie wskazują, że w ramach czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel nie tylko realizuje pensum. Musi także wykonywać m.in. zadania statutowe przedszkola oraz inne prace wynikające z przepisów. Sprawdź, jak kształtuje się zakres obowiązków nauczycieli.
Przeczytaj również:
Przepisy prawa oświatowego nie określają wniosku o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej – decyduje o tym dyrektor. Co do zasady, wniosek, nazywany też kartą zgłoszenia dziecka do świetlicy, powinien zawierać dane dziecka oraz dane kontaktowe rodziców. Należy pamiętać, że szkoła nie ma prawa żądać informacji o miejscu zatrudnienia czy godzinach pracy rodziców. Pobierz przykładowy wniosek o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej.
W części województw rozpoczęły się ferie zimowe. Do dyrektorów wielu szkół podstawowych zostało skierowane pytanie, jaką ofertę wypoczynku dla uczniów przygotowano na okres ferii zimowych w 2023 r. Pytanie to pociąga za sobą szereg wątpliwości, ponieważ nie ma przepisów, które wskazywałyby na obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami w czasie ferii. Dowiedz się, szkoła powinna diagnozować potrzeby uczniów i rodziców w tym zakresie oraz czy musi być organizatorem wypoczynku da dzieci.
Podjęcie decyzji o spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą nakłada na rodziców szereg obowiązków. Należy do nich między innymi zapewnienie dziecku opieki. Szkoła nie ma bowiem obowiązku umożliwienia takiemu uczniowi korzystania ze świetlicy. W niektórych jednak przypadkach dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela czy pedagoga w świetlicy szkolnej. Sprawdź szczegóły.
Resort edukacji, wspólnie z resortem zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowały nowe wytyczne dla szkół podstawowych w których organizowane są zajęcia opiekuńcze dla dzieci.
Dyrektorzy szkół oraz wychowawcy świetlicy obawiają się zapisywania na zajęcia świetlicowe dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nie ulega wątpliwości, że dzieci te wymagają większej uwagi ze strony nauczyciela, nie zawsze są samodzielne, mogą być agresywne i nie reagować na polecenia Czy w przypadku dziecka utrudniającego prowadzenie zajęć dyrektor może odmówić zapisania dziecka na świetlicę?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.