Ukazał się projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Planuje się, że przepisy wejdą w życie już 1 września 2018 r. Sprawdzamy, jakie kwestie ureguluje.
Wykaz zajęć nauczycieli specjalistów zaliczanych do nauczycielskiego pensum zostanie przedstawiony w nowym rozporządzeniu MEN. Rozporządzenie to powinno wejść w życie po 1 września 2018 r.
Sprawdź, czy dyrektor szkoły może narzucić pedagogowi szkolnemu zrobienie przerwy na odpoczynek w trakcie pracy, która wydłuży czas pracy tego pedagoga.
Od nowego roku szkolnego w klasach VII szkoły podstawowej będą realizowane zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Czy są wytyczne do realizacji tych zajęć? Sprawdź!
Specjaliści (np. pedagodzy specjalni, logopedzi, psycholodzy, fizjoterapeuci) zatrudnieni w niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej mogą (na zasadzie porozumienia ze szkołą lub przedszkolem) realizować swoje zadania poza poradnią, jeżeli tak stanowi statut placówki.
Nauczyciel prowadzący zajęcia rewalidacyjne powinien mieć ukończony kierunek lub specjalność odpowiednie do niepełnosprawności uczniów, np. zajęcia z dziećmi z upośledzeniem umysłowym – oligofrenopedagog, zajęcia socjoterapeutyczne – socjoterapeuta, zajęcia z dziećmi słabo widzącymi lub niewidomymi – tyflopedagog, niesłyszącymi – surdopedagog. Dodatkowym warunkiem jest także posiadanie przygotowania pedagogicznego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.