Praca w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstwach to dla wychowawcy klasy szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Z drugiej jednak strony wymaga to jeszcze lepszej organizacji i umiejętnego zarządzania swoim czasem pracy. Sprawdź, jaki jest limit dla dodatkowych godzin i co zmieniło się w tym zakresie od 1 września 2023/2024. Dowiedz się, które godziny możesz realizować bez wymaganych kwalifikacji oraz kiedy potrzebna jest zgoda na dodatkową pracę. Upewnij się także, jak rozliczane jest wynagrodzenie wychowawcy klasy za pracę w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują wprost na obowiązek organizowania zastępstw doraźnych za nauczyciela prowadzącego nauczanie indywidualne. W przypadku choroby nauczyciela rodzice często jednak domagają się albo takiego zastępstwa albo odpracowania lekcji przez nauczyciela. Czy mają do tego prawo? Sprawdź, czy dyrektor powinien organizować zastępstwo za nauczyciela na indywidualnym nauczaniu.
Potrzeba zapewnienia opieki uczniom w razie nieobecności nauczyciela oznacza konieczność przydzielenia innemu nauczycielowi godzin doraźnego zastępstwa. Sprawdź, czy takie zastępstwo można przydzielić specjaliście: psychologowi, pedagogowi, pedagogowi specjalnemu, terapeucie, logopedzie lub doradcy zawodowemu.
Doraźne zastępstwo to zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze przydzielone nauczycielowi powyżej tygodniowego pensum. Dyrektor przydziela nauczycielom doraźne zastępstwa, jeżeli wystąpi konieczność zastąpienia nieobecnego nauczyciela. Należy pamiętać, że nauczyciel nie może odmówić zrealizowania doraźnego zastępstwa – dotyczy to nie tylko tzw. przedmiotowcy, ale również specjalistów. Za odmowę poprowadzenia zajęć w ramach zastępstwa doraźnego dyrektor może wyciągnąć konsekwencje. Sprawdź jakie.
Wysoka liczba zachorowań oraz zobowiązanie szkół do zapewnienia niektórym uczniom klas I-III opieki świetlicowej zmusza dania niestosowanych dotąd rozwiązań kadrowych. Dotyczą one w szczególności organizowania zastępstw za nieobecnych nauczycieli. Sprawdź czy w czasie pandemii nauczycielowi wychowania przedszkolnego z oddziału przedszkolnego można powierzyć prowadzenie zajęć dla uczniów klas I-III w świetlicy szkolnej.
Nieobecność nauczyciela pracującego z uczniami klas I-III powoduje konieczność przydzielenia innemu nauczycielowi doraźnych zastępstw. Obecnie, ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację, coraz trudniej jest przydzielać takie zastępstwa nauczycielom posiadającym kwalifikacje do prowadzenia zajęć w ramach nauczania zintegrowanego. Rozwiązaniem może być przydzielenie doraźnych zastępstw nauczycielowi wspomagającemu.
Jakie ma możliwości dyrektor szkoły aby zapewnić ciągłość nauki? W związku z rozszerzającą się epidemią COVID-19 coraz więcej nauczycieli przebywa na zwolnieniach lekarskich lub kwarantannach. Mimo to zajęcia w szkołach odbywają się – realizowane jest nauczanie stacjonarne lub zdalne.
Coraz więcej nauczycieli, w szczególności specjalistów, łączy zatrudnienie w kilku szkołach lub placówkach. Sprawdź czy dyrektor szkoły mimo to może przydzielać im godziny doraźnych zastępstw wiedząc, że będzie to kolidowało z pracą w drugiej.
Niespodziewane zastępstwo w innej klasie, nagły przypadek poprowadzenia zajęć bez wcześniejszego przygotowania… Przy całym skrupulatnym zaplanowaniu życia szkolnego, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, w których nauczyciel reaguje natychmiast, co więcej, ta „reakcja” musi trwać 45 minut i być atrakcyjna dla uczniów.
Zobowiązanie nauczyciela do pracy w godzinach ponadwymiarowych i realizowania doraźnych zastępstw wiąże się z otrzymaniem odrębnego wynagrodzenia. Jak je obliczyć, gdy nauczyciel ma pensum łączone – podpowiadamy w artykule.
Pedagog szkolny ma obowiązek prowadzenia zajęć w ramach doraźnego zastępstwa na polecenie dyrektora, jeżeli ma kwalifikacje do tych zajęć i nie następuje naruszenie 40-godzinnej normy czasu pracy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.