W indywidualnych teczkach uczniów korzystających w szkole ze specjalistycznego wsparcia gromadzi się dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szkole oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i programy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Dowiedz się, jakie dokładnie dokumenty należy gromadzić.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowywana jest w teczce ucznia. Czy taką teczkę należy założyć także dla uczniów, którzy nie posiadają opinii? Co, jeżeli mimo to uczestniczą w dodatkowych zajęciach? Sprawdź, jak prowadzić dokumentację pomocy i pracy z uczniem objętym wsparciem. Upewnij się, że prowadzisz ją prawidłowo.
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Czego dotyczą zapowiadane zmiany? Czy zmienione przepisy to kolejny krok w dążeniu do odbiurokratyzowania pracy nauczycieli?
Dla każdego uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych należy prowadzić zeszyt obserwacji. Przepisy wskazują, jakie informacje musi zawierać ten reszty, ale nie określają jego wzoru. Pobierz przykładowy szablon obserwacji uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują w sposób precyzyjny, jaką dokumentację powinien prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź czego może oczekiwać nauczyciel przedmiotu, wychowawca lub dyrektor szkoły. Upewnij się, że prowadzona przez Ciebie dokumentacja jest właściwa.
Powszechnie przyjęło się, że IPET opracowany przez zespół nauczycieli jest podpisywany przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Nie zawsze jednak ma on możliwość podpisania dokumentu. Sprawdź, kto może podpisać indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny zamiast dyrektora szkoły.
Pismo Ministra Edukacji i Nauki dotyczące odbiurokratyzowania pracy nauczycieli wywołało wiele zamieszania. Nauczyciele dowiedzieli się, że znaczna część dokumentów, które obowiązkowo opracowują, nie jest wymagana. Do takich dokumentów zalicza się m.in. roczne podsumowania skuteczności kształcenia specjalnego. Sprawdź czy pismo ministra zwalnia nauczycieli z obowiązku ewaluacji pracy terapeutycznej. Dowiedz się czy dyrektor szkoły może wprowadzić wewnętrzne zasady dokumentowania pracy na rzecz uczniów.
Przeczytaj również:
Prowadzenie dziennika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych to tylko jedna z form dokumentowania zajęć osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Zasady prowadzenia dokumentacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wynikają z różnych rozporządzeń. Sprawdź, z czego powinna składać się dokumentacja zajęć.
Pobierz:
Strona tytułowa i spis treści Teczki wychowawcy ułatwią Ci zorganizowanie estetycznego i przejrzystego zbioru dokumentów dotyczących uczniów Twojej klasy.
Wzory podpisów rodziców i opiekunów prawnych to dokument, który ułatwi Ci kontrolę autentyczności podpisów osób sprawujących opiekę nad uczniem.
Zdarza się, że nauczyciele przebywający w kwarantannie lub izolacji czas przymusowego pozostawania w domu wykorzystują na nadrabianie zaległości związanych z wypełnianiem i porządkowaniem prowadzonej dokumentacji. Wydawałoby się, że nauczyciel, który czuje się dobrze, może wykonywać proste czynności niepowodujące pogorszenia stanu zdrowia. W praktyce takie działania mogą przynieść negatywne konsekwencje.
Lista uczniów to alfabetyczny wykaz nazwisk i imion wraz z miejscem na uwagi. Możesz zanotować w nich kluczowe informacje na temat danego ucznia.
Coraz więcej przedszkoli zaczyna prowadzić zajęcia z dziećmi na zasadach obowiązujących przed ograniczeniem ich funkcjonowania. O ile nie powinien budzić wątpliwości obowiązek systematycznego dokumentowania prowadzonych zajęć, o tyle wątpliwości budzi to, czy istnieje konieczność uzupełnienia wpisów za okres, w którym pracowali zdalnie. Poznaj odpowiedź eksperta.
Od listopada 2018 r. przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny wprowadziły obowiązek rejestrowania wyjść grupowych uczniów poza teren szkoły. Mimo że przepisy obowiązują już od roku, nadal budzą wątpliwości. Wyjaśniamy, jak należy dokumentować wyjścia z uczniami na basen.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.