W pierwszej połowie 2022 r. do polskich placówek oświatowych zapisano wielu obywateli Ukrainy. Wśród nich są także sześciolatki, którym w świetle polskiego prawa, trzeba sporządzić i wydać informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, czy nauczyciele powinni do końca kwietnia sporządzić informację o gotowości szkolnej dla dzieci z Ukrainy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wszystkie dzieci, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. To prawo może być również obowiązkiem, ponieważ dzieci sześcioletnie realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. W tym roku, w którym kończą sześć lat, poddawane są diagnozie gotowości szkolnej. Czy taką diagnozę należy przeprowadzić także dla dziecka z orzeczeniem, korzystającemu z organizacji kształcenia specjalnego? Co z dzieckiem, o którym wiadomo już, że w danym, roku nie dojdzie do podjęcia nauki szkolnej? Sprawdź, czy każde dziecko z orzeczeniem o potrzebie organizacji kształcenia specjalnego należy poddać diagnozie.
Przeczytaj również:
W zakładce Karty pracy i ćwiczenia znajduje się Diagnoza gotowości szkolnej. Zawiera gotowe karty pracy oraz instrukcję oceniania pracy dzieci. Karty pracy można wykorzystywać w toku bieżącej pracy z dzieckiem, a także wysyłać rodzicom i opiekunom z prośbą o wykonanie ćwiczeń w domu.
Diagnoza gotowości szkolnej w obszarze rozwoju emocjonalnego. Rozwijanie inteligencji intuicyjnej.
Do końca kwietnia rodzice dzieci spełniających obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego muszą otrzymać informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Trwająca pandemia nie zwalnia z tego obowiązku, a obowiązujące przepisy nie przewidują wydłużenia terminu na wydanie dokumentu. Jak w takim razie przygotować informację, jeżeli w ciągu ostatnich miesięcy praca przedszkola była zdezorganizowana, dzieci były nieobecne lub przedszkole funkcjonowało w trybie zdalnym? Na jakich informacjach się opierać i z jakich narzędzi korzystać?
Instrukcja korzystania z narzędzia Diagnoza gotowości szkolnej zawiera zasady przyznawania punktów za wykonanie poszczególnych zadań, tabelę podsumowującą oraz interpretacją wyników.
Ćwiczenie służące rozwijaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej pozwalające ocenić sprawność grafomotoryczną dziecka.
Karta pracy zawiera ćwiczenie rozwijające umiejętności związane z rozpoznawaniem flagi kraju, w którym dziecko mieszka.
Karta pracy zwiera ćwiczenie kształtujące umiejętność rozpoznawania gestów.
Karta pracy zawierająca ćwiczenie rozwijające umiejętność liczenia oraz zapisywania cyfr.
Karta pracy zawiera zadanie plastyczne.
Karta pracy rozwijająca kompetencje związane z rozpoznawaniem instrumentów muzycznych oraz wspierająca rozwój umiejętności grafomotorycznych.
Ćwiczenie polega na wskazaniu przedmiotów niepasujących do zbioru.
Karta pracy zawiera ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu i nazywaniu przedstawicieli poszczególnych zawodów.
Ćwiczenie rozwijające grafomotorykę oraz kompetencje matematyczne.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.