Zgodnie z nomenklaturą stosowaną w ustawie Karta Nauczyciela, nauczyciele świetlicy zajmują stanowisko „wychowawcy świetlic szkolnych”. W związku z tym pojawia się pytanie – czy wychowawca świetlicy szkolnej powinien otrzymywać dodatek za wychowawstwo?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Nauczyciel wspomagający pełni szczególną rolę w pracy z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Zdarza się, że w przypadku nieobecności tych uczniów nauczycielom przydzielane są inne zadania – nie zawsze jednak odbywa się to w prawidłowy sposób. W artykule wyjaśniamy, czy dopuszczalne jest przeniesienie nauczyciela wspomagającego do pracy w świetlicy na czas nieobecności ucznia. Sprawdź, kiedy nauczyciel współorganizujący musi wyrazić zgodę na zmiany.
Nauczyciele wykonujący obowiązki w ramach godzin ponadwymiarowych muszą być przygotowani na to, że nie zawsze otrzymają pełne wynagrodzenie za ich realizację. Tak stanie się w sytuacji, gdy w czasie zajęć świetlicowych na świetlicy faktycznie nie będzie przebywał w świetlicy. Sprawdź, jak ustala się wynagrodzenie wychowawcy świetlicy po opuszczeniu szkoły przez ostatniego ucznia.
Pobierz wzór opisu stanowiska pracy wychowawcy świetlicy.
Wysoka liczba zachorowań oraz zobowiązanie szkół do zapewnienia niektórym uczniom klas I-III opieki świetlicowej zmusza dania niestosowanych dotąd rozwiązań kadrowych. Dotyczą one w szczególności organizowania zastępstw za nieobecnych nauczycieli. Sprawdź czy w czasie pandemii nauczycielowi wychowania przedszkolnego z oddziału przedszkolnego można powierzyć prowadzenie zajęć dla uczniów klas I-III w świetlicy szkolnej.
Przepisy nie określają zakresu obowiązków nauczycieli zatrudnionych na stanowisku wychowawcy świetlicy szkolnej. Czy wobec tego można uznać, że dyrektor ma prawo zobowiązać ich pełnienia dyżurów w stołówce szkolnej, podczas których nie tylko sprawują nadzór nad uczniami, ale także podają im posiłki i pomagają w sprzątaniu?
Pensum wychowawców zatrudnionych świetlicach szkół specjalnych różni się od pensum nauczycieli zatrudnionych w szkołach ogólnodostępnych. Sprawdź, jaki jest obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych tych nauczycieli.
Coraz częściej w szkołach podstawowych dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez animatorów. Jakie prawa i obowiązki spoczywają na takiej osobie? Czy animator może prowadzić zajęcia podczas nieobecności nauczyciela? Czy powinien sprawdzać obecność, uzupełnić dziennik zajęć świetlicy tematem zajęć i swoim podpisem?
W świetlicy powinni być zatrudnieni nauczyciele posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela świetlicy. Natomiast nauczyciel tzw. wspomagający może prowadzić zajęcia wspólnie z nauczycielem świetlicy lub uczestniczyć w tych zajęciach.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.