Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość tworzenia oddziałów specjalnych dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jednak stawiają pewne ograniczenia. Nie jest bowiem stworzenie takiego oddziału, do którego będą uczęszczać zarówno uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, jak i uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Sprawdź, co decyduje o możliwości łączenia uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziałach specjalnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy prawa oświatowego określają maksymalną liczbę uczniów z niepełnosprawnością w oddziale specjalnym w przedszkolu i szkole. Nie ma natomiast regulacji, które wskazują na ich minimalną liczbę. Dlatego, w przypadku odejścia ucznia możliwe jest dalsze funkcjonowanie oddziału, nawet gdyby miał być to oddział tylko dla jednego ucznia.
Przepisy prawa oświatowego określają limity uczniów w oddziałach specjalnych. Często pojawia się jednak pytanie, czy może on zostać zwiększony, jeżeli jeden lub większa liczba uczniów posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Skoro uczniowie objęci indywidualnym nauczaniem nie uczęszczają na lekcje i zajęcia organizowane w szkole, to czy „zwalniają” miejsce dla dodatkowych osób?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają odrębnych regulacji dotyczących tygodniowego wymiaru godzin religii w szkołach i oddziałach specjalnych. Religię dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, organizuje się na zasadach ogólnych.
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują, jaka jest dopuszczalna liczba uczniów z niepełnosprawnością w oddziale specjalnym. Regulują one zarówno limity w oddziałach przedszkolnych, jak i szkolnych. Jednak, kiedy do jednego oddziału mają uczęszczać uczniowie z różnymi rodzajami niepełnosprawności, pojawia się problem. Sprawdź, jaka jest maksymalna, dopuszczana liczba uczniów z niepełnosprawnością w oddziale specjalnym. Zwróć uwagę na zasady tworzenia oddziałów dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Przeczytaj również:
Uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi mogą być włączani do oddziałów specjalnych. Konieczne jest uwzględnienie ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi mogli uczyć się z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną.
Uczeń z autyzmem posiadający orzeczenie i potrzebie kształcenia specjalnego powinien mieć zapewnione warunki kształcenia zgodne z zaleceniami zawartymi w tym orzeczeniu. Szczególnie istotne jest zapewnienie wsparcia nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie. Czy dyrektor szkoły może zadecydować o zapisaniu takiego ucznia w oddziale specjalnym, jeżeli uważa że w takim oddziale zostaną zapewnione najlepsze warunki kształcenia, mimo że rodzice nie zapisali dziecka do tego oddziału?
Sprawdź, w jaki sposób organizuje się zajęcia rewalidacyjne dla uczniów objętych nauczaniem indywidualnym, z niepełnosprawnością intelektualną, w oddziale specjalnym.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.